Úvaha: Všichni jsme bezvýznamní aneb Optimistickým nihilismem ke štěstí

Autor |2020-03-05T18:07:21+01:003. března, 2020|Sloupky|

„Život není vaším filmem. Zdá se, že je, ale není. Spíš jsme všichni křoví ve filmu někoho jiného,“ prohazuje mezi řečí komik Chris D’Elia ve svém komediálním speciálu Man on Fire. V kontextu jeho vystoupení se divák zasměje, možná párkrát zamyšleně pokývne hlavou a pokračuje dál. Zejména v dnešní době sněhových vloček je však důležité se nad touto myšlenkou pozastavit. Pozastavit a uvědomit si, že nejsme výjimeční.

Není na tom nic špatného. Já už jsem svoji bezvýznamnost přijal a mám se pořád stejně rád. Jednadvacetiletý muž v Brně není středem vesmíru. Je jen jedním z více než sedmi miliard jedinců stejného druhu, žijícím na bezvýznamném místě třetí planety obíhající kolem průměrné hvězdy v tiché části průměrné galaxie, která je součástí skupiny galaxií, již nikdy neopustíme. Tato skupina je navíc jen jednou z tisíce, které společně tvoří nadkupu galaxií a i naše nadkupa galaxií je jen jednou z tisíce dalších, které dohromady dávají pozorovatelný vesmír. A aby toho nebylo málo, vesmír může být i milionkrát větší, jen se to nikdy nedozvíme. Teď, když už máme nastíněné, jak zbytečným každý z nás je, co se týče prostoru, zaměřme se na čas.

Vesmír má 13,8 miliardy let. Země pak 4,54 miliardy let. Začátek života se datuje zhruba 3,5 miliardy let zpět. A první člověk dnešního typu se na Zemi objevil před necelými 200 tisíci lety. Uvědomit si, jak bezvýznamných je devětasedmdesát let průměrného člověka, pomáhá video kanálu Kurzgesagt. Co teď? Ani v prostoru, ani v čase nic neznamenám a 99 % populace Země si na mě po smrti pravděpodobně ani nevzpomene. V tu chvíli přichází filozofie optimistického nihilismu (také nazývaného radostný nihilismus). Uvědomění si, že jsme v podstatě zbyteční a bezcenní totiž nemusí být jen depresivním. Na život máme jen jednu šanci, tak ji využijme. Pokud je tím jediným, co zažijeme, je pro nás také tím jediným, na čem záleží. Život ani svět, ve kterém žijeme, nejsou příkladem s jediným řešením. Nejsou videohrou s pravidly, jak ji hrát. Ano, židli ze stolu sice neudělám, ale nikdo neví, jestli je správné cestovat, zvolit kabát či bundu, zapnout světlo v šest nebo sedm hodin večer a stejně tak neexistuje univerzální návod na život. Pokud vesmír nemá žádný smysl, pak záleží na nás, jaký smysl pro nás bude mít. Smysl si najdeme každý sám. Pro někoho to může být každodenní ranní káva, pro někoho pomoc ostatním, pro někoho zase četba knih. Neexistuje správná odpověď, protože jsou všechny správné.

Stejně jako latinské rčení Carpe Diem, i optimistický nihilismus může nabádat k anarchii. Co na tom záleží, že si kopnu do bezdomovce, že někoho zabiju? Stejně už za několik let nebudu existovat, ne? Teoreticky ano. A nikomu nemůžu nic zakázat. Zkusme se ale soustředit na ten „optimistický“ začátek spojení. Uvědomění si, že jsem stejně bezvýznamný jako všichni ostatní, může spoustě lidí odebrat zátěž z ramenou. Jakmile zanikne Země i lidstvo, nebude už kdo by si na mě vzpomněl, stejně jako nebude nikdo, kdo by si vzpomněl na Einsteina. Nezáleží tedy na dočasné popularitě. Z vesmíru také jednou zmizí všechen život a pak už nezbude vůbec nic. Proto bychom si měli užívat maličkostí, které nás činí šťastnými, být rádi za to, co máme, a jak zpívají Monty Pythoni, vždy hledět na světlou stránku života.

A pro zvednutí nálady skončím citátem s odkazem na video kanálu Kurzgesagt týkající se optimistického nihilismu: „Dělejte věci, které vás činí šťastnými. Vy rozhodujete, které to jsou.“ Osobně navrhuji plusové body za zlepšení života druhému člověku.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím