Úvaha: Prevence nebo cesta do školních pekel?

Autor |2020-03-15T11:51:26+01:0012. března, 2020|Sloupky|

Články o koronaviru jsou v posledních týdnech nejčtenější ze všech. Proto bych byla bláznem, kdybych nevsadila na jistotu. A ano, jsem blázen. Zamýšlím se totiž nad preventivními opatřeními, která v poslední době zkomplikovala životy snad každého. Preventivní opatření, která se na první pohled zdají být malicherná, nedostatečná nebo snad mírná – nebo se minimálně do dneška zdála být -, mají daleko hlubší rozsah. A ne každý ho vidí. Kromě toho ne každý teď chce opatření řešit.

Vláda nedávno vyhlásila zákaz shromažďování lidí nad sto osob a plošné uzavření všech školských zařízení, vyjma mateřských škol a dětských skupin. Dnes navíc opatření ještě zpřísnila, ale snažit se držet krok je téměř nemožné. Proto se zaměřme na téma, kterému jsem se už dříve věnovala – školy. Desetitisíce dětí zůstávají doma s příslibem online výuky nebo samostudia. Zde však vidím první problém. Online výuka? Co to je? A samostudium znamená co?

Do dnes nebyly děti vedené k tomu, aby zvládaly něco jako samostudium. A nutno říct, že viním školství. Učitelé zase nebyli vedení k tomu, aby zvládali online výuku. Drtivou většinu materiálů mají v klasické podobě a žákům tudíž začínají chodit zprávy s pokyny typu: ,,učebnice strana x, cvičení y, další učebnice…“ Po online výuce ale ani stopy. Při představě žáka, jenž od rána sedí osm hodin nad učebnicemi a poctivě se učí látku, kterou mu zadal učitel, se mi chce plakat. A hlasitě se smát.

Samozřejmě nehaním prevenci nařízenou vládou. Její opatření jsou sice radikálnější, ale vzhledem k situaci zcela na místě. Daleko horší však budou následky, které dřív nebo později přijdou. Jak doženeme školní rok? Co přijímací zkoušky? Budou se posouvat maturity a státní závěrečné zkoušky? A jak rozsáhlé budou ekonomické následky v případě radikálnějších opatření typu uzavření méně potřebných obchodů? Převrátí se systém do hospodářské krize?

Myslím, že na zmíněné závěry je ještě brzy a rozhodně není na místě rozpoutat paniku. Měli bychom se ale zamyslet a každý sám za sebe dělat vše pro to, abychom se mohli co nejdříve vrátit zpět do běžného života. Snažme se tedy s dětmi učit doma a motivovat je. A hlavně: nic není tak černé, jak se na první pohled zdá.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím