Úvaha: Make Earth Great Again!

Autor |2019-06-17T19:36:48+02:0014. června, 2019|Sloupky|

Nemůžu se zbavit neodbytné myšlenky. Jedna má osoba blízká se nyní nachází v nejlidnatější zemi na světě. Při běžné konverzaci jen tak mimochodem zmínila, že tamější kohoutková voda není pitná. Zaujalo mě to, a tak jsem trochu googlila. Není to jen problém jedné oblasti – žel bohu je to problém celé Číny, kde je voda silně znečištěná. Existuje tam totiž obrovský nepoměr mezi počtem obyvatel a zdroji vody, kterou ale užívají také do velké míry v průmyslu a zemědělství. Když to tak vypadá v jedné z nejrychleji se rozvíjejících zemí světa, jak to bude vypadat v těch zaostalejších?

První, co mě při tomto zjištění napadlo, bylo množství nekonečného odpadu, který je při takové spotřebě balené vody nevyhnutelný. To druhé, o čem jsem vzápětí začala přemýšlet, byl fakt, že ani v 21. století si nejsme schopni vyčistit vodu tak, aby byla pitná. S vysycháním toho reálně asi moc nenaděláme. Takže ale k té vodě, co nám ještě zbývá, je třeba chovat se s respektem a umírněností.

Je mi smutno. Z Číny, z Amazonských pralesů, ze včel, které zabil postřik na řepku. Ale přece jen se mi zdá, že se něco začíná měnit, a to k dobrému. Nemyslím jen populární páteční stávky, ale celkové myšlenkové naladění mladých. Jenže ti většinou nemají v rukou moc, aby provedli velké změny v rámci celé společnosti. K tomu, aby nastala změna, musí každý začít sám od sebe. Je to omílaný ale pravdivý fakt.

P. S.: Neklesejte na mysli, je dost možné, že lidstvo nakonec katastrofu odvrátí. Ovšem na poslední chvíli a hodně dramatickým způsobem. Hollywood nás přece připravil. Nu a pokud ne, vynalézavý člověk si najde cestu i z téhle šlamastyky. Až bude nejhůř vyjdou blaničtí rytíři a přestěhují se s námi třeba na Mars.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím