Úvaha: Má státní svátek ještě význam?

Autor |2019-10-29T16:14:32+01:0028. října, 2019|Sloupky|

Máme tu 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu. Den, o kterém většina lidí do dvaceti let vůbec netuší, proč se slaví. V anketách veřejného mínění se naštěstí osmadvacátý říjen drží mezi těmi známějšími, nicméně ne tak radostnou zprávou je, že známost ani tohoto svátku nesahá přes pětasedmdesáti procent. A kdo hranici sráží? Právě mladí.

Důvodů najdeme hodně. Od některých slyšíme, že mladí hloupnou, s čímž bych i souhlasil. Ovšem nemusí to být – a já sám bych řekl, že ani není – tím, že jsou mladí méně chytří. Nedávno jsem se na dané téma bavil se svou sedmdesátiletou babičkou a dostali jsme se k logickému vysvětlení. Dnešní generace ví čím dál méně o čím dál více věcech, což souvisí hlavně s rozvojem technologií a naší společností. V diskuzi o postmateriálních tématech se dostáváme ke složitějším a intelektuálně náročnějším věcem. Pro ně ale musíme znát všechny základy, protože nic není černobílé a vše si žádá širší perspektivu. Paradoxně se tak nestíháme pořádně soustředit vůbec na nic. A trochu zvláštně se pak zároveň snažíme dělat, že rozumíme všemu.

Jak to souvisí se státními svátky? Významy státních svátků se pro spoustu lidí staly tak zbytnou informací, že jejich místo v hlavách zaujmou jiné věci. A když dané věci vypustí dospělí, děti je logicky nemají kde brát. Stejně tak ani v dnešní době nezbývá čas na výuku různých témat, když na školách vyučujeme prevenci proti drogám, programování webových stránek a dva cizí jazyky (někdy doplněné třeba o třetí latinu). Jednoduše to nejde. Dostáváme se tedy do situace, kdy je pro většinu školáků spousta dní v roce skutečně pouhými dny volna. Osobně jsem například přesvědčený, že nás kromě diskuzí oslabuje pokles četby. A ono to všechno souvisí. Času je zkrátka málo a činností moc.

Otázkou pak zůstává, zda je vše zmíněné špatně. Zarytí kosmopolitní progresivisté se pravděpodobně postaví za svůj názor, že je dobré svátky znát, ale svět na nich nestojí. Pravda, svět ne. Proto jsou také české, a ne světové. Státní svátek by měl být pro obyvatele daného státu dnem svatým. Dnem, kdy se každý z nás na chvilku zastaví a zapřemýšlí nad svou historií. Neříkám, ať ji bezmezně obdivujeme. Stačí o ní popřemýšlet. Celkem silně vnímám, že si toto téma zaslouží vážnou debatu, protože jakmile pro nás přestanou mít státní svátky význam, můžeme je rovnou zrušit.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Jeden komentář

  1. […] zmasakrovala část studentů, další surově zbila a na několik let uzavřela vysoké učení. O významu výročí jsem už jednou psal, nebudu se tedy opakovat a radši se vrátím k listopadu 1989 a jeho odkazu, respektive tomu, co z […]

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím