Soutěžní komentář: Nový seriál Slunečná? Úspěch, který možná nečekali ani na Nově

Autor |2020-02-20T13:38:07+01:0018. února, 2020|Sloupky|

Televize Prima minulý týden představila nový seriál z venkovského prostředí Slunečná. Konkurovat jím chce léta nejsledovanějšímu dlouhodobému českému seriálu z produkce televize Nova Ordinaci v růžové zahradě 2. Výsledek? Úspěch, o kterém Prima jen léta snila.

Máme problém. Zní dost možná poslední hodiny a dny chodbami české televizní jedničky TV Nova. Konkurenční televizi Prima se totiž podařil husarský kousek. Po řadě neúspěšných pokusů se jí totiž svým novým seriálem z venkovského prostředí Slunečná podařilo porazit dosud léta neochvějně úterkům a čtvrtkům vládnoucí Ordinaci v růžové zahradě 2. Zatímco na Primě neskrývají nadšení (a intenzivně o tom informují třeba na sociální síti Instagram), Nova se tváří, že se nic neděje.

Prima to s různými formáty zkoušela dlouho. Nikdy však s větším a trvalejším úspěchem. Přestože se jí s novinkou podařilo napoprvé seriálu z lékařského prostředí alespoň obstojně konkurovat, s dalšími týdny diváky vždy ztratila. Proč by tomu tak nemělo být u aktuální primácké seriálové novinky? Tak především, Slunečné z pera René Decastelo se vůbec poprvé podařilo ve sledovanosti Ordinaci předběhnout a ubrat ji část diváků. Navíc, což je mimořádně zajímavé, se Primě s druhou epizodou podařilo sledovanost proti nestárnoucí Ordinaci ještě navýšit.

Ruku na srdce, primácký seriál rozhodně nepatří mezi high-quality formáty a za pár let po něm nikdo ani neštěkne. Nemůže to tak být kvalita, kvůli které diváci Slunečnou před Ordinací poprvé výrazněji upřednostnili. Ničím totiž z obvyklé seriálové tvorby českých komerčních stanic nevybočuje. Slunečné však hraje do karet především fakt, že zájem diváků o Ordinaci už nějaký čas upadá. Nova seriál vysílá bez větší přestávky téměř 15 let, a jak se zdá, o jeho úspěchu je i nadále skálopevně přesvědčena a vyčerpanost formátu si vůbec nepřipouští. Jak jinak si vysvětlit, že na předpremiéru Slunečné v sobotním prime-timu ve svém programu nijak nereagovala? Místo toho do vysílání nasadila americký film, u kterého snad ani sama převratnou sledovanost nečekala. Pro srovnání, když slovenská televize Joj do vysílání zařadila premiéru seriálu Nový život, konkurenční Markíza (sesterská stanice české Novy) reagovala překopáním celého svého programu a proti startu novinky postavila své nejsilnější formáty. Nechtěla dát konkurenci sebemenší prostor na větší úspěch, který by v budoucnu mohl ohrozit její pozici slovenské televizní jedničky.

Nova si však nic podobného nepřipouští a stále žije svůj sen neohrozitelného českého televizního lídra. Ovšem, ta tam jsou časy, kdy svým programem dokázala s přehledem oslovit přes 50 procent diváků. Loni ji dokonce v celodenním podílu na sledovanosti předběhly stanice veřejnoprávní České televize. I přesto však Ordinaci nadále prezentuje jako svou vlajkovou loď, bez které čeští diváci prostě nemohou žít. A jak se zdá, dost možná ji bude vysílat i dalších patnáct let.

Že je Nova přesvědčena o své neohroženosti, svědčí také program, který připravila na letošní jaro. Jedinou novinkou je v něm totiž jen seriál Co ste hasiči. Jaro tak kromě Ordinace opět vyplní Ulicí, Specialisty nebo novou řadou SuperStar a show MasterChef. Vypadá to, jako by se nováčtí manažeři snažili udržet jakýsi status quo. Jako by se obávali, že s většími programovými inovacemi Nova přijde o pozici české televizní jedničky, a tak se jí raději snaží navěky zakonzervovat. Opak je však možná krutou pravdou, bez větších změn jí diváci utečou ke konkurenci, která se experimentovat rozhodně nebojí.

autor: Patrik Švec

O autorovi:

I am the creator of this web. All content I made is for testing purpose.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím