Povídka: Jak jsme uklízeli

Autor |2019-07-17T22:31:44+02:0026. června, 2019|Sloupky|

Nedělní odpoledne v naší domácnosti – když se zrovna všichni tři členové rodiny potkáme –, většinou symbolizuje poslední produktivní čas, který se pracujícímu lidu u nás doma naskýtá. Že by tento čas matka využívala nějak sporadicky, to se říci nedá. Spíše bych ho popsal z její strany jako kritické období vyplněné zběsilou snahou vše, co se dříve nestihlo, dohnat. A zároveň také nahnat vše, o čemž již nyní ví, že oproti původnímu plánu na příští týden nestihne. Otec si pak po většinou zakládá na psychické podpoře, přičemž svou téměř neměnnou polohu mezi psem a opěrkou hájí slovy, že by „nerad matce zavazel nebo se do něčeho připletl“. Toto nedělní dopoledne, však nabralo proti dříve zmíněnému standardu docela nečekaný vývoj.

Koupili jsme pračku a sušičku. Ne, že bych tuto skutečnost zmiňoval, protože bych se chtěl chlubit. Jak brzy pochopíte, je to poměrně zásadní věc. Když jsme totiž oba přístroje s otcem uvedli v pátek večer do provozu, dali jsme matce dobrý důvod, aby přepálila start (jak říkáme my sportovci) a všechen svůj elán, čas a energii věnovala právě obsluze těchto strojů. Jak si asi domyslíte, všechny další úlohy související s údržbou domácnosti před dezolátním stavem, jehož navození nám s otcem většinou trvá přibližně šest až deset dní, šly s prominutím do kelu. Matka sice projevila snahu skóre zlepšit ve svůj prospěch, někde mezi zahuštěním guláše a mojí osmou košilí, kterou jsem stejně jako předchozích sedm potřeboval nutně na další týden vyžehlit, se ale skácela na kuchyňskou židli s tím, že „teď už toho teda fakt moc nestihne“.

Otec zbystřil. Bylo mu jasné, že nyní přišla jeho hrdinská chvíle a že mu povinnost a slib „v dobrém i ve zlém“, jehož složení zpětně již deset let popírá, velí zasáhnout. Neočekávaně sebou škubnul, čímž probudil psa, a předvedl sérii několika úctyhodných pohybů, díky nimž se zvedl z pohovky. „Přines vysavač,“ zavelel teatrálně a když se mu toto jeho vroucné přání asi o minutu později splnilo, jal se luxovat gauč. Když mě pak o několik chvilek později požádal, abych přístroj připojil ke zdroji elektrického proudu a zapnul, dosáhlo jeho snažení dokonalosti.

Ne že by se mi otcovo počínání nelíbilo, nebo že bych s ním nesouhlasil, jako nejmladší a nejvyšší člen domácnosti jsem ale přeci jen nabyl dojmu, že když se stroje ujmu sám, bude vzhledem k postavení nás obou mnohem důstojnější. Následovalo však něco, co jsem nečekal. Otec se uvolil přenechat mi pomyslné úklidové žezlo. Vzápětí si ale nechal přinést druhý vysavač, který se stal po pár drobných úpravách, vyžadujících mj. kleště a dobré slovo, provozuschopným. Při pomyšlení na chodbu tvořící písmeno „U“ přístupnou z obou konců obývacího pokoje mi byl jeho nekalý cíl jasný. Závod začal. Byl jsem značně znevýhodněn, neboť do mé části spadala také již zmíněná sedací souprava. Srdce mi bušilo a za jediný cíl jsem měl vyčistit svou část dříve než otec. Boj to byl neúprosný, avšak marný. Ve chvíli, kdy jsem byl hotov se sedací soupravou, kobercem v obýváku a s nadějí, že vše není ještě ztraceno, jsem se přesouval do chodby. Otcův přístroj přesně na pomyslných 50 % prostoru vítězoslavně utichl.

Bylo dobojováno a on zvítězil. Morální vítězství jsem ale záhy připsal sám sobě, neboť jsem byl donucen přesunout se na otcovo operační pole a jeho nedostatky v tichosti zahladit. Teď už mě ale drahý čtenáři omluv, musím jít dokončit svoji polovinu.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím