Náš tip: Jak zabít nudu aneb Koronavirus obohacuje

Autor |2020-03-24T17:50:41+01:0023. března, 2020|Sloupky|

V časech nouze se, stejně jako spousta dalších lidí, nudíme doma. Měli bychom sice pracovat na svých bakalářských pracích, ale takové uklízení, umývání nádobí i hodinové hledění do zdi je prostě mnohem zajímavější. Jak ale strávit volný čas alespoň trochu produktivně? Poradíme vám.

Obohacování filmem

Začátkem února jsme počítali, za kterou streamovací platformu se vyplatí utratit menší peníz. Pokud se tedy někteří odhodlali, dnes se smějí. A pokud ne, tak nastal ideální čas. Začněme zvolna. Fanouškům romantiky doporučuji trochu fantastickou Lásku na druhý pohled. Od věci pak nejsou ani Zůstaň se mnou nebo Zkrocená hora, ale nalejme si čistého vína, nejsem příliš fanouškem romantických filmů. Z komedií se nabízí nadčasové Co jsme komu udělali? nebo zejména pro Čechy vhodné Srdečně vás vítáme. A pokud se někdo nudí v Brně, za zhlédnutí stojí také Nuda v Brně. Klasikou jsou pak dva novější díly Růžového pantera, jež nenechají stát bránici klidnou. Thrillerům u mě kraluje Osvícení a troufám si k nim zařadit také opravdu tiché Tiché místo. Zajímavou myšlenku pak nabízí Neutečeš, které bych společně s předchozím tipem zařadil na pomezí hororu. Z náročnějších řad ke sledování se nabízí námi již recenzovaný Slunovrat, snad ještě intenzivnější matka! a mé oblíbené duchařské V zajetí démonů 2. Nejen pro nejmenší jsou animované filmy, mezi nimiž doporučuji Konečně doma (zejména v originálním znění) nebo Malého prince. A pak vše, na čem jsem vyrůstal, což nejspíš u většiny lidí kolem dvacítky znamená stejné filmy. Nakonec ještě pro všechny fanoušky pokroku a futurismu předhazuji všanc skvělou Ex Machinu.

Obohacování knihou

Je to na většinou na papíře a člověk musí alespoň trochu přemýšlet, i tak ovšem stojí knihy za to. Já osobně už mám delší dobu několik knih v zásobě a plánuji si je přečíst. Někdy určitě. A proč ne teď? Pokud je někdo víc na obrázky a tudíž určitý mezikrok mezi filmem a knihou, nabízí se komiks. Bez váhání doporučuji fantastické Mýty. V Česku zatím vyšlo patnáct svazků a rozhodně stojí za to. Kdo by si totiž nechtěl přečíst o trápení pohádkových bytostí žijících ve čtvrti v New Yorku? Navíc když je šerifem vlk od Karkulky a Tří prasátek. Skvělí jsou také Watchmen: Strážci, jež se dokonce dočkali filmového i seriálového zpracování. No a nesmím zapomenout ani na historické Maus Arta Spiegelmana. S přechodem k čistému textu se o slovo hlásí nadpřirozená, a rovněž zfilmovaná, Anihilace Jeffa VanderMeera z třídílné série Jižní zóna. Ne každému padne do vkusu Charles Bukowski, ale jeho Nejkrásnější ženskou ve městě mám doma a můžu doporučit. Náročnějším čtenářům pak nabízím filozofické dílo Simulakra a simulace Jeana Boudrillarda, které sloužilo jako inspirace filmového Matrixu. A pokud někdo chce vyzrát nad maturitou a ještě si přečíst dobrou knihu navrhuji Klub rváčů, Farmu zvířat či českou Proměnu.

Obohacování jinak

Když člověk nemá chuť ani na film ani na knihu nabízí se spousta dalších možností. Jakých? Stačí tužka a papír a člověk může vytvořit úplně cokoliv. Výmluvy typu „neumím kreslit“ jsou zbytečné. Kreslení nemá žádná pravidla a cokoliv abstraktního je taky umění. Nejhorší je nezkoušet. A pokud by někdo i přesto chtěl zapracovat na realističnosti, animátor Jazza nabízí několik návodů, jak na to. Proč také nezkusit rozvinout své hudební schopnosti? Kytaru nebo klávesy doma sice každý nemá, ale jsou dobrou investicí do budoucna. Navíc není potřeba žádného učitele, sám jsem se naučil na kytaru zejména díky videím od GuitarZero2Hero. S hudbou se čas tráví vždy lépe. Dlouhé dny může zpestřit i fyzická činnost. Plavková sezona letos asi nebude mít takový úspěch jako vždy, ale proč se nedat do formy? I krátké cvičení či posilování každý den má svůj účinek. Pro milovníky jazyků se zase najednou naskýtá skvělá možnost rozšířit svůj repertoár. Člověk může za dva měsíce umět základy téměř jakéhokoliv jazyka. Eva Spekthorstová je toho příkladem. V neposlední řadě lze také předělat svůj nudný pokoj, jak to mám v plánu já. A hlavně se nezapomínejme alespoň občas nadýchat čerstvého vzduchu.

Možností jsou tisíce a času spousta. Kromě doporučených filmů nikdo neprohloupí ani jakýmkoliv výběrem z žebříčku toho nejlepšího. Samostatnou kategorii pak nabízí seriály, kde za mě všechny jednoznačně zastiňují Peaky Blinders. Utrácet peníze za knihu se nechce? Jednoduché řešení nabízí Projekt Gutenberg, kde zájemci najdou přes šedesát tisíc knih online a zdarma. No a nikdy není málo času na to strávit chvíli s rodinou. Dnes ale jen s tou doma. Za příbuznými vyjedeme až za několik dní či měsíců.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím