Na lehkou notu: Víkend

Autor |2019-11-01T19:36:43+01:0025. října, 2019|Sloupky|

Ahoj, protože je to první příspěvek z nové série, musím udělat malý úvod. Na lehkou notu je vždy několik písniček, které spojuje společné téma. Samozřejmě, že nikdy neobsáhnu všechny související písně, proto se nebojte napsat, pokud vám ve výčtu nějaká chybí. Jestli díky NLN objevíte nebo si připomenete i třeba jedinou písničku, která se vám líbí, splnilo to svůj účel. Tak tedy: nalaďte se Na lehkou notu, prosím.

Kamila Jablonická, redaktorka Denního chleba

 

Každý miluje víkendy a kdo tvrdí že ne, ten o nich musí pracovat. Proto je víkend tématem prvního dílu ze série Na lehkou notu. Právě téhle milé části týdne se týká mnoho písniček. Volné dny evokují skvěle strávený čas a o něm se zpívá moc dobře.

Začněme pátkem. Raději vynechme nechvalně proslulý hit Rebeccy Black, který si svého času na internetu vysloužil spoustu parodií. Jeho textová i hudební kvalita je diskutabilní.

Co ale opomenout nemohu, je Friday I’m in love.

 

Člověk může být celý týden vnitřně mrtvý, ale v pátek je prostě zamilovaný. Asi ne doslova, ale pocit, je to podobný. Jak odolat této optimistické písničce z éry, kdy byl v módě depresivní styl grunge? A vůbec nevadí, že zní trochu jako školní pomůcka pro ty, kteří se učí anglicky vyjmenovávat jednotlivé dny v týdnu. Je boží. A dvakrát tak boží, když hraje v pátek odpoledne.

„Monday you can fall apart

Tuesday, Wednesday, break my heart

Thursday doesn’t even start

It’s Friday, I’m in love“

Na sobotní ráno se hodí houpavá píseň s názvem Friday Night Saturday Morning.

 

Jemnější podání Nouvelle Vague se hodí k léčbě kocoviny a rozjímáním nad životním stylem zahrnujícím víc omamných látek, než je zdravé. Původní verze od britské skupiny The Specials (jež je podle Wikipedie velmi oblíbená u nerasistických skinheadů) se mi jeví spíš jako ten typ popěvku, který zplna hrdla křičí skupina přátel, zatímco jde ve dvě ráno domů z hospody.

„Out of bed at eight am

Out my head by half past ten

Out with mates and dates and friends

That’s what I do at weekends“

Další devadesátkový hit je o následné sobotní noci.

 

Sobotní noc je zkrátka synonymem pro čas na párty.

„Da, ba, da, dan, di, di, di, da, ni, na, na, na“

Stejná noc ovšem nemusí být veselá pro všechny. Podle Sinatrova jazzového standardu jde o tu nejsmutnější v týdnu.

„Saturday night is the loneliest night in the week
Cause that’s the night that my sweetie and I
Used to dance cheek to cheek“

Neděle může být, vzhledem ke své blízkosti k pondělí, lehce depresivní. Nedělní ráno je však ještě docela dobré. A také má svou hymnu. Postarali se o ni Maroon 5 se svou svěží rytmickou cítím-se-dobře písní, který svádí k broukání nejen o nedělních ránech.

„Driving slow on Sunday morning
And I never want to leave“

Z nedělní školy tu pak mám ještě jednu pro všechny nenapravitelné romantiky.

Snad zůstanou víkendy krásnými a plnými dobré hudby a pondělky co nejméně maniakálními.

 

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím