Na lehkou notu: Ticho

Autor |2019-11-25T18:40:32+01:0023. listopadu, 2019|Sloupky|

Rádio v autě, hudba v supermarketu, televize puštěná k brouzdání internetu, povídání si s kamarády a rodinou, ale i cesta do práce nebo školy, kdy máme sluchátka na uších. I v dnešním hodně vizuálně orientovaném světě něčemu neustále nasloucháme. Pokud tedy zrovna nespíme. Zůstat v tichu, jen s hlasem, co máme v hlavě, může být trochu děsivé, ale snad i obohacující. Proč?

Ticho léčí. Aspoň se to říká. Někdy totiž nepomůže ani více než tisíc slov a Raffaello k tomu. Na druhou stranu i ticho může ubližovat. Důkaz nám předkládají třeba hudebníci, kteří ticho oslavují, zatracují či analyzují. Vzniklo o něm totiž paradoxně hodně písní.

Depeche Mode – Enjoy the silence

Depešáci a jejich ikonická píseň, podle níž jsou činy víc než bezvýznamná a triviální slova. Ikonický je i videoklip s mužem, který podle členů kapely „má vše, ale necítí nic“. Hit Enjoy the Silence se v roce 2017 dočkal i předělávky od modelky a manželky někdejšího francouzského prezidenta Carly Bruni-Sarkozy. O písni řekla, že je dnes mnohem aktuálnější než v době svého vydání: „Text je poněkud ponurý, ale o to větší sílu má dnes, kdy jsme všude obklopení hlukem. Potřebujeme ticho. Ticho uzdravuje.“

Fanoušci gothic metalu, možná víc ocení verzi skupiny Lacuna Coil.

Vows are spoken

To be broken

Feelings are intense

Words are trivial

Pleasures remain

So does the pain

Words are meaningless

And forgettable

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence

Na téhle písni je něco zvláštního. Depresivní text začíná známým veršem „Hello darkness, my old friend“. Zatímco Depeche Mode ticho oslavují, Simon a Garfunkel před tichem naopak varují. Konzumerismus, strach, snaha nevyčnívat, rezignace. Tak bych ve zkratce popsala dojmy, které mi píseň evokuje. Skvěle se hodí i do filmu Absolvent, o jehož znělku se dvojice skladatelů postarala a kde září mladičký Dustin Hoffman. I Sound of Silence má četné předělávky, z nichž je minimálně podle počtu zhlédnutí na YouTube nejúspěšnější ta od metalové skupiny Disturbed.

And in the naked light I saw

Ten thousand people, maybe more

People talking without speaking

People hearing without listening

People writing songs that voices never share

And no one dared

Disturb the sound of silence

Björk – It’s Oh So Quiet

Předělávka písničky Betty Hutton, která jej nazpívala v roce 1951. Kořeny jsou ale francouzské a originál vydaný o dva roky dřív bychom našli pod názvem Tout est tranquille. V podání islandské zpěvačky Björk se zdá It’s Oh So Quiet jako muzikálové číslo. Číslo, které obsahuje synchronizované taneční kreace, šeptání i křik. Národnost evidentně nehraje roli, ticho po pěšině, a pak se najednou člověk zamiluje. A ať už je člověk Francouz, Američan nebo Islanďan, na chvíli přijde o klid.

It’s nice and quiet

Sssh, sssh

But soon again

Sssh, sssh

Starts another big riot

The Tremeloes – Silence is Golden

Autory prý k napsání písničky inspirovalo německé rčení „Reden ist Silber, Schweigen ist Gold“ – česky „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Původní interpret je Frankie Valli & Four Seasons, ale hitem se písnička stala až po nahrání anglickou beatovou skupinou The Tremeloes. Je další ze série písniček o nenaplněné lásce. Tentokrát se řeší dilema, zda dívce říct, že chodí s úplným pitomcem a ranit ji nebo si to nechat pro sebe. Těžká volba, vskutku.

How many times will she fall for his lines

Should I tell her or should I be cool

And if I tried, I know she’d say I lied

Mind your business don’t hurt her you fool

Team – Reklama na ticho

Za minulého režimu bylo v Československu hodně nedostatkového zboží – jaké by to bylo, kdyby mezi ně patřilo i ticho? Nezvykle hluboká myšlenka na československý socialistický pop.

Reklamu na ticho

Dnes v telke dávajú

Každý z nás spozornie

Len čo zbadá ju

Reklamu na ticho ten súčasný hit

Krásnym tichom z dovozu

Naplňte svoj byt

Ticho má spoustu podob a spoustu významů. Bohužel a bohudík je náš život většinou dost hlučný. Proto jsou chvíle, kdy člověk ocení videa jako je toto, aniž by musel čekat „pred Tuzákom“.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím