Na lehkou notu: Svoboda

Autor |2020-01-20T21:10:33+01:0018. ledna, 2020|Sloupky|

Svoboda je hodně skloňovaný, avšak záhadný, pojem. Zejména v loňském roce, kdy jsme slavili třicet let od Sametové revoluce, se slovo svoboda často objevoval v tisku, konverzacích a všude možně. Ale co to přesně je? Napsat univerzální popis svobody je stejně marné jako chtít chytit vítr.

Ráda bych napsala nějakou svou původní a hlubokomyslnější definici, jak se o již pokoušelo mnoho filozofů a dalších chytrých lidí přede mnou. Časem mě snad napadne lepší vyjádření svobody. Zatím se pokusím nastínit, co o svobodě zpívají známí zpěváci. Koneckonců, hudba je jedním ze sedmi svobodných umění, které ve středověku tvořily základ vzdělání.

 

Pharrell Williams – Freedom

Zejména v poslední dekádě jsme málokdy svědky skutečnosti, že by popové písně (tím mám na mysli ten pravý mainstream, který hrají v rádiích jako Evropa 2) obsahovaly kromě na melodii uměle namontovaných bezvýznamných slovíček nějaké hlubší poselství. Aktuální držitel třinácti cen Grammy Pharrell Williams získal jedno ze zmíněných ocenění právě za videoklip k písni Freedom. Neobvyklé je nejen video, které naznačuje celosvětový problém otázky (ne)svobody, ale i samotný text. Williams v němž totiž poukazuje na fakt, že svobodu lze najít i v nejzákladnějších věcech, jakými je třeba východ slunce.

We are from heat

The electric one

Does it shock you to see

He left us the sun?

Atoms in the air

Organisms in the sea

The son and, yes, man

Are made of the same things

The Beatles – Blackbird

Jednoduchá, nenápadná, ale přesto zapamatovatelná písnička skupiny Beatles. Kos, který se konečně může rozlétnout do širého světa je krásnou metaforou svobody. Jedna verze tvrdí, že Paula McCartneyho ke složení motivovalo časné ráno v Indii, kdy ho svým zpěvem vzbudil kos. Roztomilé. Ale je tu i jiný úhel pohledu – podle některých se mělo jednat o vyjádření podpory hnutím bojujícím za občanská práva černochů v Americe v neklidných šedesátých letech. „Černý pták“, jak zní doslovný překlad do češtiny, může anglickým mluvčím evokovat i představu černošky – Afroameričanky. „Bird“ je totiž v britském slangu označení pro dívku. Tyto „Blackbirds“ to pak měly v životě dvakrát tak těžké; jednak kvůli faktu, že se narodily jako příslušnice „slabšího“ pohlaví, ale také kvůli barvě pleti.

Blackbird singing in the dead of night

Take these sunken eyes and learn to see

All your life

You were only waiting for this moment to be free

Queen – I Want To Break Free

Po svobodě touží i Freddie Mercury, uvězněný v nefunkčním vztahu a ženském oblečení v dnes už legendárním videoklipu spolu s ostatními členy britské rockové skupiny Queen. Ať už byla původní myšlenka jakákoli, z textu i ze zmíněného klipu se zdá, že se jedná o píseň povzbuzující především ženy v neuspokojivém svazku. Cílí na všechny, kteří kvůli strachu ze společenského odsouzení a ztráty jistoty v podobě partnera po svém boku, mohou dát průchod svým tichým šílenstvím – leda při luxování. V písni se ale určitě najde víc lidí. Určitě minimálně každý, kdo by se od něčeho rád osvobodil.

But life still goes on

I can’t get used to living without, living without

Living without you by my side

I don’t want to live alone, hey

God knows, got to make it on my own

V českém kontextu máme písně se svobodou hodně spojené s bojem proti minulému režimu. Jistě by se dalo najít mnoho skvělých písní hodících se do dnešního článku, já bych ovšem ráda zmínila Spirituál Kvintet. Podařilo se mu totiž něco naprosto úžasného a vtipného – za maskou písniček o utlačovaných černoších dokázali i do oficiálního vysílání vpašovat písně, které byly v podstatě protestsongy. Ani léta jim neubrala na kráse a myslím, že i dnes nám mají co říct. Například při poslechu gospelu Oh, Freedom v podání úžasné Ireny Budweiserové mi naskakuje husí kůže.

Starý příběh odkazující na pouť Mojžíše a jeho souputníků zase ukazuje, jak je důležitá nejen svoboda, ale i odvaha. Protože „kdo se bojí vodou jít, ten podle tónů faraonů musí žít“.

Ten starý příběh z knížky vám tu vykládám

ať každý ví, že rozhodnout se musí sám

mává, mává nám všem svobodná zem.

Touhu po svobodě, osobní i tvůrčí, vyjádřil v devadesátých letech také třeba George Michael. Svoboda trochu v hippie stylu je zase důležitá pro dívku jménem Ruby, o níž zpívají Rolling Stones. Samozřejmě ale existuje spousta dalších písní o svobodě a to v různých žánrech i jazycích. Je totiž tématem, které se nedá snadno popsat, ale je pro každého zásadní a velmi osobní – v totalitě i v demokracii.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím