Na lehkou notu: Peníze

Autor |2020-02-08T19:08:38+01:007. února, 2020|Sloupky|

V hudební výuce na základní škole se obvykle učí, že se první česká duchovní píseň jmenuje Hospodine pomiluj ny. „Daj nám všěm, Hospodine, žizn a mír v zemi,“ říká jeden z veršů. Ono nenápadné žizn znamená hojnost. Tolik tedy skromná a blíže neurčená žádost našich pradávných předků. V hojnost ale doufáme stále a s příchodem sofistikovanějších prostředků směny žádáme i jejich hojnost. I když za peníze štěstí nekoupíme, hodně jiných hezkých věcí ano.

Za málo peněz hodně muziky, jak popisuje výhodnou koupi jedno české pořekadlo. Mám dobrou zprávu: dnes tu bude zadarmo přiměřeně muziky, která se daného tématu týká. Nepochopené, přeceňované, milované a zatracované peníze si totiž našly cestu do mnoha textů v české i světové populární hudbě.

ABBA – Money Money Money

Oblíbená švédská kapela vyprodukovala bezpočet hitů, které dodnes slýcháme v rádiích. Ač se jejich písně soustředí především na mezilidské vztahy, posluchače dokázali zaujmout i písní o penězích. Asi to bude tím, že se hodně z nás dokáže ztotožnit se situací, o níž se v písni zpívá: práce od rána do večera, přesto peněz není nazbyt. Anni-Frid (to je ta brunetka) zavrhuje možnost výhodného sňatku a vidí východisko ve výhře v některém z lasvegaských nebo monackých kasin.

All the things I could do

If I had a little money

It’s a rich man’s world

It’s a rich man’s world

Bing Crosby – Pennies From Heaven

Co má společného meteorologie a ekonomie? Minimálně písničku v podání jazzového zpěváka Binga Crosbyho. Ta se poprvé objevila na stříbrném plátně v roce 1936, tedy v době, kdy Spojené státy stále bojovaly s důsledky hospodářské krize. Mnoho lidí by tehdy nejspíš uvítalo předpověď srážek v podobě mincí. Což se sice nestalo, nicméně spojení „Pennies from heaven“ se v angličtině ustálilo. Jedná se o označení nečekaného štěstí, většinou souvisejícího s nenadálým příjmem.

V češtině se písnička objevila v podání dvou Karlů: Hály a Plíhala. Oba odvedli dobrou práci, na čemž má nemalou zásluhu i poetický překlad-nepřeklad Josefa Kainara.

A long time ago, a million years BC

The best things in life were absolutely free

But no one appreciated a sky that was always blue

And no one congratulated a moon that was always new

So it was planned that they would vanish now and then

And you must pay before you get them back again

That’s what storms were made for

And you shouldn’t be afraid for

Pink Floyd – Money 

Pokladna se zdá být velmi netypickým hudebním nástrojem. Svou funkci ale v písni Money od skupiny Pink Floyd plní dokonale. Hudebně i obsahově je Money hodně zajímavým počinem. Není kritikou peněz, ale spíš moci přisouzené jim společností. Raduj se – ale jen do výše svého příjmu.

Money, it’s a crime

Share it fairly but don’t take a slice of my pie

Money, so they say

Is the root of all evil today

But if you ask for a rise it’s no surprise that they’re giving none away

Korunou si hodím

Peníze mohou pomoci i v případě, že člověk stojí před životně důležitým rozhodnutím – vždy si totiž může hodit korunou. Asi tak, jak o zpívá Karel Gott (národní poklad a zlatý slavík).

Koruna mi radí abych zůstal sám.

Jestli ti to vadí tak ti dobrou radu dám:

Kup si láhev vína nebo radši jed,

Se mnou není psina, se mnou není žádný med.

Je jasné, že peníze hýbou světem. Není však žádnou velkou hanbou být chudý, stejně jako to není žádnou poctou. Přesně jak říká protagonista muzikálu Šumař na střeše Tovje. Aspoň, že je dnes hudba díky internetu dostupná i pro méně zámožné.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím