Na lehkou notu: All I Want For Christmas Is… Music

Autor |2019-12-21T17:07:53+01:0020. prosince, 2019|Sloupky|

Vánoce i celý advent jsou zvláštní až schizofrenní období roku, které má většina západní společnosti spojené se stresem, ale také jakousi téměř nucenou radostí a pohodou. Proč se tomu ale bránit? Ve vzduchu je cítit cukroví, byt je vyzdobený, naši milovaní bližní jsou přítomní. Co chybí? Hudba.

Samozřejmě, že existuje celá řada krásných českých vánočních písní (ačkoliv je jich hodně převzatých z ciziny) i klasických koled. O nich třeba příště. Angloamerický vliv je holt znát i v Česku, obzvlášť v posledních letech. A hlavně v obchodech patřících mezinárodním řetězcům. Před deseti lety bych v Jednotě neslyšela Franka Sinatru zpívat Have Yourself A Merry Little Christmas tak, jako jsem ho slyšela před týdnem v Albertu.

Je zajímavé, jak jsou koledy v anglicky mluvících zemích spojené se swingem. Frank Sinatra, Dean Martin, Ella Fitzgerald, Nat King Cole ale i další známí „crooners“ (zpěváci, většinou muži, kteří zpívají milostné písně – pozn. red.) nazpívali v minulém století minimálně jedno vánoční album s tradičními vánočními písněmi. A tyto písně rok co rok oprašujeme a hrajeme znovu. Důkazem budiž i kanadský zpěvák Michael Bublé, který je jedním z těch, kteří udržují swing při životě i v našem tisíciletí. Právě v čase Vánoc vyhledávají posluchači Bublého nejvíc, protože – a netřeba hádat dvakrát – zbožňují jeho vánoční album. Že se jedná o pravdu a nic, než pravdu, názorně ilustruje lidová tvořivost známá rovněž pod názvem meme:

Sám Michael Bublé se k tomu nedávno vyjádřil v show Grahama Nortona.

Ale i přes vánoční swingovou hegemonii můžeme pozorovat také postupné pronikání vánoční atmosféry do „normální“ pop music. Už v padesátých a šedesátých letech se i rebelští rokenroloví zpěváci rozněžnili nad kouzelnou vánoční dobou. Jeden příklad za všechny: Elvis Presley a jeho Blue Christmas. Pozor, modrá v názvu značí splín nad nepřítomností milované bytosti, nikoliv panující trend ve vánočních dekoracích. Na druhou stranu, modrá má být barvou nadcházejícího roku, takže si můžeme vyzdobit obýváky do tohoto odstínu s vědomím, že jsme trendy.

 

John Lennon zase považoval Vánoce za příležitost ke smíření. Po svařáku člověk snadno propadne rozněžnění nad tklivou melodií a Lennonovým naléhavým hlasem, jež doprovází dětský sbor. Dáme letos míru šanci? Zní to krásně, ale skutečnost už tak romantická není. War is over se stala jednou z hlavních protestních písní proti válce ve Vietnamu. V krátkém dokumentu Lennon vysvětluje, že máme přestat svádět vinu na politiky, protože skutečnou „vládou“ jsme my. Lennon otevřeně přiznává, že se angažuje spolu se svou ženou Yoko Ono v politické reklamě – za účelem světového míru.

„[…] Peace on Earth on Christmas, because it’s all about. And happy birthday Christ, you know, it’s all about.“

Jaké poselství si můžeme z písničky odnést dnes? Válka (ve Vietnamu) skončila, ale mír zdaleka není všude. Třeba se ho dočkáme, až si každý na planetě uvědomí, že mír je pravděpodobně win-win situace. Bude to ale trvat ještě dlouho.

 

Že by měly Vánoce vést spíš k rozptýlení od chmurných myšlenek? Jistě. Není nad to si poslechnout další písničku o nešťastné lásce. Last Christmas je vánoční klasika, a to už od osmdesátých let.

 

Opomenout ale nemůžeme ani ženy zpěvačky. Třeba Mariahu Carey, jíž se s hitem All I Want for Christmas Is You podařilo naprosto ovládnout vánoční hitparády.

 

Když se ale podíváme na modernější populární vánoční písně, mnohdy vyjde na povrch, že se jedná o přezpívané klasické vánoční hity.

S původní písní přišli před devíti lety třeba Coldplay – a slavili celkem úspěch. Reklama na Coca Colu zase prokázala skvělou službu skupině Train a jejich písničce Shake Up Christmas. Ariana Grande zase v roce 2014 zabalila Vánoce do ultrapopového balení. Nakolik se na jejím úspěchu odráží kvalita a nakolik mimovánoční popularita samotné zpěvačky jakožto modly náctiletých?

Proklestit si cestu vánoční popovou džunglí není lehké. Možná to souvisí s faktem, že Vánoce má spousta lidí spojené s tradicemi. Tradiční ozdoby, jídlo, rituály. Jedno z pravidel Barneyho Stinsona ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku, že nové se vždy rovná lepší, o vánočních písních moc neplatí.

Ať už je na každého vánočním playlistu cokoliv, mějme, prostřednictvím přání Binga Crosbyho, veselé Vánoce a šťastný nový rok. Nechť si v nadcházejícím roce stojíme za svým se stejnou sebejistotou, jako Bing Crosby vyžaduje fíkový puding!

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím