Minutka: Děti nemají být kopií rodičů

Autor |2020-10-31T11:13:21+01:0031. října, 2020|Minutky|

S pouličním umělcem Banksym je spojený citát: „Spousta rodičů pro své děti udělá cokoli, jen je nenechá být sami sebou.“ Samozřejmě, že vše neplatí se stoprocentní účinností, ovšem zrovna v tomto případě si troufám říct, že je pravda dost blízko.

Když se dítě narodí, neví, co chce, nebo co má dělat. Neví, kým chce být, ani neví, jak svět funguje. Neví nic. Rolí rodiče je předat mu potřebné informace o světě a začít jej vychovávat. Ukazovat, co je správné a co špatné. Být mu vzorem. Na výchovu neexistuje návod a každý rodič si zvolí vlastní způsob. Přijde ovšem čas, kdy se dítě začne stávat samostatnějším a rodič jej naučí potřebné věci. Ve třinácti? Patnácti? Osmnácti? U každého je takový věk jiný, ale u každého nastane. A co pak?

Pak pro rodiče přichází nejtěžší situace. Situace, v níž by měl popřít naučené pudy a několik let výchovy. Situace, kdy do dítěte přestane kopírovat sebe a začne rozvíjet nového jedince. Zatímco doposud rozhodoval za dva, najednou se musí spokojit, že jej potomek nebude vždy poslouchat. Že i když si přál, aby dítě hrálo na klavír, ono preferuje kreslení. Že i když jemu šel zeměpis, dítě z něj má čtyřky. Dobrý rodič si pak podle mě nestojí hlava nehlava za svým, protože je přeci rodič. Dobrý rodič pomáhá rozvíjet zájmy a silné stránky dítěte, i když s nimi nesouhlasí nebo se mu dokonce příčí.

Být rodičem je nejtěžší úkol v životě. Někdo tuto roli zvládne lépe a někdo hůře. A neskutečně obdivuji lidi, kteří výchovu skutečně zvládnou.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím