Minutka: Den, kdy se zpomalila Země

Autor |2020-10-29T12:27:09+01:0029. října, 2020|Minutky|

Lidé začali ovlivňovat život na Zemi již před miliony let. Nejprve maličkostmi, následně víc a víc. V poslední době lze vzpoměnout například atomové bomby či průmyslovou revoluci a s ní spojené globální oteplování. Vždy jsme však ovlivnili povrch, přírodu, prostředí. Aniž by o tom ale spousta lidí věděla, lidé už ovlivnili i celou Zemi – přesněji její rotaci.

Čtrnáctý listopad 1994. V ten den v Číně začala stavba největší přehradní hráze s elektrárnou na světě. Stavba Tří soutěsek trvala dvanáct let a výsledné dílo zpomalilo Zemi. Tři soutěsky totiž v době jejího dokončení zadržely 39 bilionů (to je dvanáct nul) kilogramů vody a zpomalily zemskou rotaci o 0,06 mikrosekundy. Číslo to není nijak zásahní, poprvé však měl člověk tak zásadní zásah do planety.

Nabízí se otázka: vstoupili jsme do další éry lidstva? Éry, v níž začneme dělat změny většího rázu? Osud Země už je z velké části v našich rukách a dokázali jsme, že jsme schopní ovlivnit dění na mnohem větší škále, než kdy jindy. Zatímco zpomalení planetární rotace o 0,06 mikrosekundy nic nevyřeší, nabízí se možnost například geoinženýrství – cíleného ovlivňování stavu, především klimatu, Země lidmi. Můžeme uměle zvyšovat a snižovat oblačnost, stavět obrovská zrcadla a stínidla, a spoustu dalšího.

Stejně jako má vše spojené s lidmi dvě strany mince, i geoinženýrství (a další lidské globální zásahy) lze využít dvěma způsoby. Einsteinovu průlomovou teorii relativity jsme nepřímo využili k tvorbě atomových bomb. Jak tedy využijeme naše nové síly je opět jen na nás.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím