Náš tip: Dokument V síti ukáže stinnou stránku internetu

Autor |2020-03-23T12:24:45+01:0017. ledna, 2020|Recenze|

Tentokrát chci, trochu netradičně, upozornit na zajímavý snímek, který by podle mě měli vidět všichni s přístupem k internetu. Česká kina v únoru uvedou nový dokument, který si už jen svými upoutávkami získal pozornost médií. Jde o dokument režiséra Víta Klusáka (mezi jeho další filmy patří například Svět podle Daliborka) a Barbory Chalupové (podílela se na sérii dokumentů Český žurnál). Snímek V síti má ve společnosti rozpoutat debatu o zneužívání dětí na internetu.

Režisérské duo si před téměř třemi lety založilo profil na jedné ze sociálních sítích, kde se vydávalo za dvanáctiletou dívku. Tvůrci chtěli zjistit, zda se objeví člověk, který se dívce ozve s určitým sexuálním záměrem. Po asi pěti hodinách na profil napsalo hned třiaosmdesát dospělých mužů. Měli zájem o fotografie či navrhovali osobní setkání. Zmíněné číslo a reakce vedli k natočení dokumentu. V síti chce ukázat tvrdou realitu: třem dívkám s profily pod falešnými jmény i věkem (dvanáct let) napsalo za deset dní téměř dva a půl tisíce mužů. A dokonce se s některými i osobně setkaly. Všichni muži, se kterými dívky přišly do kontaktu, několikrát slyšeli upozornění na nízký věk dívek. Což je ovšem nedonutilo přestat.

Zneužívání dětí na internetu je kapitolou, která až dosud zůstávala svým způsobem přehlíženou. Za zneužívání lze považovat posílání erotických fotografií, návrhy na osobní setkání se nevhodným podtextem, či vydírání. Samotnou mě děsí, kolik mužů zkontaktuje dvanáctileté dítě s jakkoliv nekalým účelem. Zůstává otázkou, zda si to takzvaní ,,predátoři‘‘ dostatečně uvědomují nebo jde o opravdu psychicky nemocné jedince.

I když jsou některé sociální sítě a seznamky určené dětem od třinácti let, nelze efektivně uhlídat, aby si profil nezaložil někdo mladší. Stejně tak není možné stoprocentně uhlídat, co přesně dělá dítě na internetu a s kým je v kontaktu. Jediným účinným zásahem je včasná a důkladná prevence. I proto vznikl dokument V síti. Spolu s ním totiž odstartuje osvěta pro základní školy a veřejnost, tvořená přednáškami s odborníky, možností pomoci a jednou z verzí dokumentu právě pro děti ze základní školy. Vše zmíněné má za cíl dostat téma do diskuzí a pomoct rodičům ochránit jejich děti před hrozbami na internetu.

V síti bude mít premiéru v kinech ve čtvrtek 27. února.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím