Komentář: Že Pekarová Adamová vypadá jako královna Alžběta, TOPku nezachrání

Autor |2019-11-26T12:49:43+01:0025. listopadu, 2019|Politika|

Zemřel král, ať žije královna! To znělo nejen Westminsterem v roce 1953, ale také mezi delegáty stranického kongresu TOP 09, když Markéta Pekarová Adamová převzala pomyslné kormidlo. Kdybych měl u předchozího příměru zůstat, královna tehdy věděla, co dělá. Když se totiž Alžběta ujímala trůnu, už za sebou měla dva roky neoficiálního vedení kvůli stavu svého otce a krále Jiřího VI. Totéž musela dělat poslední dva roky také nová TOPkařská lídryně. Náhoda? Asi ano, protože si nedokážu představit, kam se může TOP 09 vydat, aby to pro ni dobře dopadlo. Stranický sněm nabídl několik zajímavých událostí, které do budoucna slibují velké tahanice a potenciální problémy. Takže popcorn do pravice, pepsi light do levice, nasadit 3D brýle a jedeme.

V TOP 09 vidím, se současným vývojem, druhou ČSSD. Žene se do vod, v nichž se sama vystavuje nebezpečí úplného vysátí. Posun do neoliberálního středu, jenž naznačil už Jiří Pospíšil, nyní za potlesku Dominika Feriho a zlobných pohledů Miroslava Kalouska znamená poměrně jasný scénář – střet s Piráty. Střet, který může dopadnout dvojím způsobem. Buď dají zklamaní voliči Pirátů tentokrát šanci umírající TOPce nebo se poslední zbytky voličů TOPky, kteří už u strany dávno nehledají tradice, namísto napjatého sledování 5% hranice přesunou k zábavnějším a hlavně mnohem populárnějším námořníkům. Kruh se nám uzavírá. Klipem na moři strana začínala a vykradením Piráty může také symbolicky končit.

I kdyby se ale TOP 09 nenechala zničit vnějšími vlivy, existuje ještě jedno nebezpečí, s nímž opět odkazuji k sociálním demokratům. Dvě křídla, dva proudy, dva názory. Když si ČSSD do čela zvolila Jana Hamáčka, jako místopředsedu vybrala jeho soupeře a názorového oponenta. A viděli jsme sami, jak to dopadlo. Usazení Tomáše Czernina po boku královny Markéty tak vyvolává záblesky jen několik měsíců starých vzpomínek. Nevylučoval bych ani možnost vlivu bývalého předsedy strany a stále ještě předsedy poslaneckého klubu Miroslava Kalouska, který se již několik měsíců otevřeně hlásil k Czerninově křídlu a může ještě pořádně zavařit.

K dotvoření obrazu o současné situaci pak stačí připomenout, že muže, který stranu doteď vedl, delegáti sněmu nezvolili ani do jejího širšího vedení. A to i přes fakt, že si tak přála tímtéž sněmem zvolená předsedkyně. Dokonce ani kontroverzního Kalouska před dvěma lety nezašlapali do hlíny tak, jako teď Jiřího Pospíšila. Pro část voličů TOP 09 se mohl Pospíšil zdát jako nová naděje, teď je ale mimo hru. A my jen můžeme čekat, zda opustí TOP 09 s alespoň takovou slávou, jako před pěti lety v ODS.

Markéta Pekarová Adamová nemusí být sama o sobě špatnou předsedkyní, jistě zaujme i určitou skupinu voličů (a voliček – ženy sobě!). Čeká ji ale hodně těžká práce a trápení strany tím rozhodně nekončí.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím