Komentář: Z koronaviru se stal trend médií

Autor |2020-01-31T16:26:51+01:0030. ledna, 2020|Sloupky|

V posledních zhruba čtrnácti dnech jsme si mohli všimnout zvýšeného zájmu médií i veřejnosti o nový typ koronaviru. Jedná se o situaci, která si přirozeně žádá pozornost, avšak některá média svými články, či zvláštními rubrikami ve vysílání, rozpoutávají doslova paniku.

Souhlasím s tím, když média zveřejňují nejnovější statistiky, informace a poznatky, které jsou důležité pro veřejnost i odborníky. Měla by se podle mě ale držet určitých hranic a stejně tak by se veřejnost chovat alespoň trochu zdrženlivě. Pro média je aktuální situace velice příznivá, což ironicky potvrzuje i právě mnou vybrané téma. Proč se ale musí objevovat i v takto relativně vážné situaci velké množství fake news? Koronavirus se stal novým trendem, který je zajímavý sám o sobě, a není jej snad potřeba zaobalovat do dalších nesmyslů.

Internet dnes plní články, které se zároveň popírají, jsou plné informací, které jsou smyšlené nebo zastaralé. Nechybí ani vyjádření různých „odborníků“, o kterých nikdo nikdy neslyšel a pravděpodobně už ani nikdy neuslyší. V televizi můžeme vidět speciální rubriky, jež svými vizuálními efekty připomínají scény z konce světa a k tomu dramatický hlas, který doprovází ještě dramatičtější reportáže. To vše ale může mít obrovské následky, a tak se dostávám zpět k fake news.

Většina veřejnosti se zaměřuje pouze na jeden až dva informační zdroje. Chápu, že si člověk unavený z práce chce v klidu přečíst novinky ze světa, takže rozhodně neplánuje hned složitě ověřovat každou informaci z více zdrojů. Pochybné stránky si tímto „trendem“ zvyšují návštěvnost a vzniklá panika se potom snadno a zbytečně šíří. Typickým případem jsou často diskutované roušky, jež podle některých zdrojů došly a teď tudíž nemáme, jak se před onemocněním chránit. Lepší zůstat doma. Přitom ale zmíněné roušky člověka před virem neochrání. Což mi taky připomíná moji poslední návštěvu nákupního centra, kde velká většina nakupujících skutečně měla roušky. Proč? Proč webové stránky neplní analýzy, v nichž se čtenář seznámí s nejdůvěryhodnějšími zdroji, které konkrétně v tomto případu existují? Místo toho radši roznášíme bezduché články a jen papouškujeme informace získané z dalších prapodivných zdrojů. A akorát jim zvyšujeme návštěvnost.

Novinářsky vděčná témata byla, jsou a budou. Jedním z možných způsobů, jak se dostat k nezkresleným informacím, je najít instituci, či jiný zdroj, která má všechny složky takzvaně pod palcem. Konkrétně se v tomto případě jedná o Světovou zdravotnickou organizaci. Pro anglicky nemluvící pak Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Oba weby nabízí rovnou celé denně aktualizované rubriky, které se věnují koronaviru z pohledu odborníků a nejinformovanějších lidí. Není to přece tak těžké.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím