Komentář: Všichni tu umřeme! Nebo ne?

Autor |2020-03-02T15:21:24+01:0029. února, 2020|Sloupky|

Zákeřný virus plní naše ulice a potichu zabíjí! Tak mají některá média tendenci informovat o největším tématu posledních týdnů, obzvlášť pak dnů. Mimochodem úvodní fotka tohoto článku není ilustrační. Pořídil jsem ji ve čtvrtek v brněnském supermarketu. Debata o útočném viru plní nejen naše zpravodajské weby a relace, ale už i naše mozky. Slyšíme o něm ve vlaku, v obchodech a u doktora aby se člověk bál zakašlat, jinak ho jako upíra probodnou kůlem z akácie. V Praze docházejí roušky a spíže domácností se plní trvanlivými potravinami. Ano, to je všechno pravda. Zastavme se ale na chvíli. O tendenci médií dělat z nemoci spíše senzaci si naši čtenáři již mohli jednou přečíst. Já bych se ale rád zaměřil na rozdíl v možnostech, jak o dané situaci informovat a jaká reakce může následně vzniknout.

Jako poměrně častý kritik veřejnoprávních médií musím jejich fungování tentokrát naopak pochválit. Asi nevadí, když prozradím, že v těchto institucích existují jasná pravidla pro nakládání s informacemi o nákaze. A pravidlem číslo jedna je nevyvolávat paniku pomocí skandálů, které se nezakládají na realitě. Fotografie u tohoto textu mohla také spatřit světlo světa v hlavním mediálním prostoru. Ale nestalo se tak a pro mě naskýtá ideální příležitost ukázat proč. Už jsem zmínil, že fotka je ze čtvrtka. Ten den jsem byl v šesti obchodech, všude se stejným cílem: zjistit, zda potraviny mizí z regálů. V jednom z šesti případů skutečně ano. V jednom z šesti! A přesto by zmíněný výsledek vydal na palcový titulek o tom, že v Brně už není ani mouka. Když ke článku přiložím fotku, není o pravdivosti pochyb. Čtenář pak má dojem, že si nutně musí udělat zásoby a dostáváme se do kolotoče problémů. Nebo si pojďme říct, že bychom měli zůstat v klidu už jen proto, že koncentrace lidí v obchodních domech teoreticky může pomoct šíření viru, u kterého nakažení ani nemusejí vědět, že ho mají. Žijme tedy radši dál své klidné životy a až se bude doopravdy něco dít, teprve pak můžeme začít panikařit.

Jsou nicméně i tací, co situaci využívají k pobavení. Těm pak klobouk dolů za pohotovost, se kterou v šílené době pomáhají brát celou situaci s humorem. Jako zákusek podávám své tři oblíbené bonmoty o koronaviru ze sociálních sítí:

  • Koronavirus ma první oběť. Paní Jarmilu K. ušlaapli ve frontě na těstoviny.
  • Nabízím dvoje špagety, 3 litry oleje a 5 kilo mouky za nového Superba v plné výbavě.
  • Koronaviru se bát nemusíme. Žádný virus nemá šanci přežít české zdravotnictví.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím