Komentář: Všichni tu umřeme! Nebo ne?

Autor |2020-03-02T15:21:24+01:0029. února, 2020|Sloupky|

Zákeřný virus plní naše ulice a potichu zabíjí! Tak mají některá média tendenci informovat o největším tématu posledních týdnů, obzvlášť pak dnů. Mimochodem úvodní fotka tohoto článku není ilustrační. Pořídil jsem ji ve čtvrtek v brněnském supermarketu. Debata o útočném viru plní nejen naše zpravodajské weby a relace, ale už i naše mozky. Slyšíme o něm ve vlaku, v obchodech a u doktora aby se člověk bál zakašlat, jinak ho jako upíra probodnou kůlem z akácie. V Praze docházejí roušky a spíže domácností se plní trvanlivými potravinami. Ano, to je všechno pravda. Zastavme se ale na chvíli. O tendenci médií dělat z nemoci spíše senzaci si naši čtenáři již mohli jednou přečíst. Já bych se ale rád zaměřil na rozdíl v možnostech, jak o dané situaci informovat a jaká reakce může následně vzniknout.

Jako poměrně častý kritik veřejnoprávních médií musím jejich fungování tentokrát naopak pochválit. Asi nevadí, když prozradím, že v těchto institucích existují jasná pravidla pro nakládání s informacemi o nákaze. A pravidlem číslo jedna je nevyvolávat paniku pomocí skandálů, které se nezakládají na realitě. Fotografie u tohoto textu mohla také spatřit světlo světa v hlavním mediálním prostoru. Ale nestalo se tak a pro mě naskýtá ideální příležitost ukázat proč. Už jsem zmínil, že fotka je ze čtvrtka. Ten den jsem byl v šesti obchodech, všude se stejným cílem: zjistit, zda potraviny mizí z regálů. V jednom z šesti případů skutečně ano. V jednom z šesti! A přesto by zmíněný výsledek vydal na palcový titulek o tom, že v Brně už není ani mouka. Když ke článku přiložím fotku, není o pravdivosti pochyb. Čtenář pak má dojem, že si nutně musí udělat zásoby a dostáváme se do kolotoče problémů. Nebo si pojďme říct, že bychom měli zůstat v klidu už jen proto, že koncentrace lidí v obchodních domech teoreticky může pomoct šíření viru, u kterého nakažení ani nemusejí vědět, že ho mají. Žijme tedy radši dál své klidné životy a až se bude doopravdy něco dít, teprve pak můžeme začít panikařit.

Jsou nicméně i tací, co situaci využívají k pobavení. Těm pak klobouk dolů za pohotovost, se kterou v šílené době pomáhají brát celou situaci s humorem. Jako zákusek podávám své tři oblíbené bonmoty o koronaviru ze sociálních sítí:

  • Koronavirus ma první oběť. Paní Jarmilu K. ušlaapli ve frontě na těstoviny.
  • Nabízím dvoje špagety, 3 litry oleje a 5 kilo mouky za nového Superba v plné výbavě.
  • Koronaviru se bát nemusíme. Žádný virus nemá šanci přežít české zdravotnictví.

O autorovi:

Dnes se o lidech jako já říká, že jsou zatíženi aktivní participací na veřejném dění. Já jsem prostě zvědavý a ukecaný. Vzhledem k tomu, že studuji politologii a žurnalistiku, celkem to sedí. Každý rok v květnu se pak věnuji hokejovému koučování a mám i jednu nechutnou libůstku - občas koukám na TV Barrandov. Nesuďte mě... Díky, že jste tady. :)

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím