• Zdroj: Seznam zprávy

Komentář: Už nejde jen o kraj

Autor |2020-10-08T16:18:52+02:006. října, 2020|Politika|

Předvolební komentář, jak volby dopadnou, volební komentář, aby to tak dopadlo a povolební komentář o důvodech, proč to tak nedopadlo. Svatá trojice každého politického komentátora. Nejbližší volby jsou za rok, minulý víkend nám však vyslal jasné svědectví, že už jsme zvládli jejich nulté kolo. Nicméně i krajské volby samy o sobě přinesly několik poselství, která si zaslouží hlubší interpretaci.

Hnutí ANO volby vyhrálo, tam ale jejich úspěch končí. Výhra v devíti krajích a dle prozatímních vyjednávání spolu-vláda sotva v polovině. Tuto běžnou praxi nezapomněl okomentovat prezident republiky, o kterém se pak celý den psalo, abychom následně zase zapomněli, že nějakého prezidenta máme. Co se týče sociálních demokratů, neměli v krajích vyhrát, nýbrž se tam dostat. Oranžová tsunami z roku 2008 nezažila renesanci, přesto se v osmi případech povedlo překročit alespoň 5% klauzuli pro vstup a v Pardubickém kraji se dokonce rýsuje hejtman. Položme si ale otázku, zda je to pro vládní stranu dostatečné. Samozřejmě, že nikoliv. Porážku nakonec přiznal i předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček, který s drsností sobě vlastní sdělil, že „není spokojen“. No a co se týče vládního spojence a podporovatele KSČM, soudruha Filipa jsme v televizi poprvé viděli plakat. Z výše zmíněného tedy vyplývá, že vláda jako celek ztrácí důvěru. Andrej Babiš možná cítí v procentech stále stejnou podporu, evidentně se tak ale děje na úkor koaličního a skoro-koaličního partnera.

Oproti tomu by velká část sněmovní opozice mohla jásat jako jeden muž. Kdyby tedy stála jako jeden muž. Nebývalý úspěch se povedl Starostům a jejich koalicím. Kdo by si například při pohledu na výsledky hnutí v roce 2017 pomyslel, že budou mít někde i třicet procent (Kuřimsko). Hnutí ukázalo svůj regionální potenciál a politicky se konečně „našlo“. ODS zase může mluvit o jakémsi polo-vítězství. Nikde nezářila, ale její koaliční potenciál ji nakonec vyšvihne do vedení nadpoloviční většiny krajů. Mohla by tak sloužit jako přesný opak hnutí ANO.

Největším překvapením zůstávají Piráti. Podařilo se jim totiž nabourat představu, že jsou městskou stranou, pouze pro mladé a hlavně mimo systém „tradičních politických stran“. Jako takoví by totiž nemohli slavit úspěchy i v malých obcích u starších voličů, kteří před čtyřmi lety „hodili“ hlas ODS nebo lidovcům. Pirátům se v zisku dokonce povedlo těsně předčit výsledek ODS o jeden mandát a mohou se tak ode dneška jen s miniaturním náskokem nazývat nejsilnější opoziční stranou.

Na základě zmíněných výsledků nejsou vzniklé a vznikající koaliční bloky překvapivé. Jen může zarážet rychlost, s níž se protivládní síly formují.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím