Komentář: Tenhle svět není pro pomalý

Autor |2019-12-13T18:40:13+01:0010. prosince, 2019|Sloupky|

Ať už se Zeman rozhodne, ať už se druhý Zeman rozhodne, ať už je tu překlad. Ne. Přestaňme s tím a smiřme se s krutou realitou – všechno není hned. A to z dobrého důvodu.

Pořád slýcháme diskuze, jestli jsou soudy pod tlakem, jestli je soudní moc ovlivněná a zda orgány činné v různých trestních řízeních nedělají práci špatně. Zatím doufejme, že ne. Jestli si ale budeme ještě chvíli stěžovat, že nic není hned, blížíme se nejen k zasazení zásadní rány demokracii, ale dost možná i jejímu úplnému konci. Pořád jsme si totiž ještě nezvykli, že demokracie chce čas. Čas na vytříbení, či jak někteří rádi říkají, na krystalizaci. Všichni jsme jen lidé a naše schopnosti a chování jsou nedokonalé a bohužel i omylné. Kdo říká, že ne, ať se klidně zlobí, ale podle mě je naivní nebo lže.

K zásadním rozhodnutím učiněným demokratickým aparátem, který tvoří třeba soustava soudů nebo výkonná moc, bychom měli přistupovat s respektem a dostatečným odstupem. Ať už se nám daná rozhodnutí líbí nebo ne. Stejně by se ale mělo přistupovat k samotnému učinění rozhodnutí. Nechci mluvit o konkrétních případech, ale obecně se mi zdá, že dnešní doba není závislá jen na rychlosti připojení k internetu. S touhou mít informace „tady a teď, už to tu mělo být, děkuju pěkně“ dnes vyžadujeme už úplně všechno. Protože transparentnost, protože demokracie, protože chci.

Nemyslím si, že je to dobře. Nutno poznamenat, že zmíněný postoj částečně vytvořili novináři a jejich lačnivost po senzacích. Je však smutné, že onu lačnivost nezavrhujeme, ale naopak podporujeme. Pro koho by ostatně novináři psali? Jestli nezměníme nastavení v nás, asi ještě nejsme připravení na demokracii.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím