Komentář: Témata voleb do EU? Kéžby Brexit

Autor |2019-05-24T17:07:21+02:0022. května, 2019|Politika|

Že se budou v pátek a sobotu konat volby do Evropského parlamentu (čtěte evropské žvanírny placené Sorošem a omezující národní státy) asi víte. Nebo alespoň statisticky to ví kolem 20 % občanů České republiky. A to je špatně. Ne že bych se zlobil na těch dvacet, vytáčí mě těch zbylých osmdesát. Jinak, než že o volbách lidé nevědí, si totiž nedokážu vysvětlit, že nepřijdou. Zase. Už počtvrté. Politologie označuje volby do evropského parlamentu jako tzv. volby druhého řádu, tedy volby, ke kterým voliči moc nechodí, nemají je rádi a považují je za zbytečné (proto k nim také nechodí, to dává smysl). Podle toho pak ale vypadá seznam kandidátních listin. Hodně lidí může nabýt dojmu, že díky malé účasti stačí, aby vás vykroužkoval táta, máma, babička, sousedé, prodavačka z večerky a ten divný strejda z Horní Dolní, ke kterému vaši rodiče jezdili jednou za rok na zabijačku, když jste byli malí, ale vás tam nikdy nevzali. A ona je to vlastně pravda. Říká se, že evropské volby dávají prostor malým stranám a hnutím. No právě.

Do parlamentních voleb 2017 kandidoval občas i celkem slušný bizár. Mimochodem pro vaši představu – Petra Robejška a zbraně pro tátu nepočítám do bizáru (beztak ta zbraň měla být na strýčka ze zabijačky). A protože jsou i tentokrát tací, co popustili uzdu své fantazii a rozhodli se své skoromyšlenky pustit na svobodu, nestačím se někdy divit. Evropské volby 2019, to je přímo pastva pro tu úchylnou část vašeho já, která vás nutí rozkliknout článek na Super nebo TN.cz o novém modelu Ewy Farné či paní pod kořenem. Jsou pastvou pro ten hlásek ve vaší hlavě, který vám říká, že není zločin proti lidskosti pustit si na TV Barrandov Honzu Musila a pokračovat Jaromírem Soukupem následovaným Milošem Zemanem s Jaromírem Soukupem.

Že se v evropských volbách neřeší evropská témat, to není věc nová. Stejně tak se o evropských volbách mluví jako o volbách průběžných, tedy volbách, kdy voliči spíše vystavují průběžný účet vládnoucím elitám. V letošních volbách ale nelze pominout dvě kampaně, které znevažují celé volby a posouvají disciplínu volebních kampaní i volby samotné na zcela jinou úroveň. Prvním subjektem je ANO (nebojte, nemyslím Trumpovu.. ehm.. Babišovu červenou čepici). Mám na mysli hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Cílem tohoto subjektu, jehož kandidátku vede youtuberka Sejroška (a pozor, byla i u Jana Krause, takže to už je opravdu někdo!), vlastním jménem Lucie Schejbalová, je: „Chceme taky nějaké to korýtko, protože nechceme pracovat.“ Pokud se snažila slečna Schejbalová zesměšnit sebe – HOTOVO. Pokud se snažila zesměšnit volby – HOTOVO. Pokud se snažila zesměšnit Evropskou unii – nenechte se vysmát. V závěsu, i když jak nad tím přemýšlím možná dokonce i v předstihu, stojí další budoucí europoslanec jako víno. Nebojím se říct Tvůj kandidát. Ne že bych vám chtěl snad tykat, to si vyřiďte s panem Konečným, jediným kandidátem politické strany… hnutí… uskupení… něčeho s názvem Tvůj kandidát. Program je jednoduchý: více sexu, více piva a Němcům vezmeme jejich jídlo a dám jim svoje. Tleskám!

Chápu, jestli vám to celé přijde z mé strany jako vylití srdíčka a závist, že já nikdy nic takového nedokázal. To je pravda, nedokázal. Ale ani bych nechtěl. Nemyslím si, že volby (a to nejen evropské) jsou něčím, co by si zasluhovalo takovou míru ponížení a laciného humoru, jako zde některé subjekty předvádějí. Jistě, Češi jako smějící se bestie – jak nás nazval Reinhard Heydrich – nekritizují, ale zesměšňují. Ale v tom je ten háček. Problémy nelze vždy řešit jen humorem. Obzvlášť naskýtá-li se cesta mnohem sofistikovanější. Cesta, jak ukázat, že máme také své postoje a že skutečně máme důvod zvát se „hrdými Čechy“. Proto vás prosím, pojďme v pátek nebo v sobotu 24. + 25. května k evropským volbám a dejme najevo, že nám není jedno, co se děje. A co víc, že umíme jako národ více než jen nadávat.

 

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím