Komentář: Sníží vyšší daně ze závislosti počty závislých?

Autor |2019-04-10T19:39:55+02:008. dubna, 2019|Sloupky|

Stát chce zhruba o desetinu zvýšit spotřební daň z cigaret i tabáku, alkoholu a hazardu. Nejsem zastánce ani jednoho. Dobrá, nejsem abstinent a jednou za dva roky si dokonce koupím na poště stírací los. Nové opatření se mě tedy vlastně nedotkne. Přesto mi tu něco nehraje.

Samotné firmy se takovému zvýšení brání a poukazují na to, že to povede k rozvoji černého trhu. Podle výrobců a dovozců paradoxně stát o peníze přijde, protože lidé budou kupovat tyto „neřesti“ právě prostřednictvím ilegálního prodeje. To jistě není zcela neoprávněný argument. Těžko však říct, kolik lidí si po metanolové aféře ještě troufá důvěřovat takovým pokoutným podnikům. Nicméně domácí pálenky v Česku byly, jsou a po zdražení alkoholu pravděpodobně i přibudou.

Opomineme-li jednoznačně pozitivní efekt zdražení, tedy větší přínos do státní kasy, co to bude znamenat pro lidi? Drogově závislí začnou raději krást, než aby se vzdali jediného světlého bodu v životě. Nepředpokládám, že kuřáci a konzumenti alkoholu by začali krást kvůli o deset korun dražší lahvi rumu nebo krabičce cigaret. Ale co třeba lidé ze sociálně slabých rodin? Dokáží se, ve jménu ušetření, vzdát jednoho z mála potěšení, které v životě mají? Když člověk žije takříkajíc z ruky do úst, může se stát, že se soustředí jen na to, co je teď – žije okamžikem. To je jistě chvályhodná a v dnešní uspěchané době i neobyčejná schopnost, které se učí i špičkoví manažeři na předražených kurzech. Pokud však takto smýšlejí chudí, moc to neprospívá jejich ekonomické situaci. Asi nejlépe to ilustruje ten starý vtip o dvou kamarádech stojících na ulici. Uvidí úžasné auto, načež nekuřák říká kuřákovi, že kdyby přestal kouřit, mohl by za ušetřené peníze takové auto mít. Na to ale kuřák odpoví otázkou, kde má tedy takové auto nekuřák.

Problémy se mají řešit od příčin. Otázkou tedy je, jak odradit mladé? Ti by neměli s drogami v první řadě vůbec začínat. Všichni ale víme, že zakázané ovoce chutná nejlépe a kdo chce, cestu si najde. Se zajímavým řešením, jak vymýtit tabákový zlozvyk, přišli v Maďarsku. Politici navrhli, že lidem narozeným po roce 2020 by se měl úplně zakázat prodej tabáku. To je vskutku velmi zajímavá myšlenka, jestli je to ale uskutečnitelné, je věc druhá. Nejen co se týče různého podvádění, ale i toho, jak stát nahradí příjmy z těchto daní. Tak či onak, v poslední době si kladu otázku, jestli jsou cigarety ještě vůbec cool. V mé sociální bublině spíš ne. Můžeme se jen dohadovat, jak to budou vnímat za dvacet let děti (vlastně mladí dospělí), kteří se ještě nenarodili.

Stát to má těžké. Chce chránit občany před zlem, kterým jsou výše uvedené věci, a zároveň od nich potřebuje vybírat daně. Na druhou stranu, žijeme v demokracii, kde by měl být každý občan zodpovědný sám za sebe. Tedy i za své zdraví a to, za co utratí peníze. Vůbec to rozhodování politikům nezávidím, proto jim nehodlám radit. Ostatně vymýšlet nové cesty, jak zlepšit život voličům (i nevoličům) je přece jejich práce. Ani konzumenty společensky tolerovaných drog nepotěším žádným návodem, jak se se zdražením vyrovnat. Myslím ale, že těm, kteří se zhoubného potěšení nehodlají vzdát by se mohla hodit rada Billa Nighyho alias Billyho Macka z filmu Láska nebeská: „Nekupujte drogy. Staňte se slavnými a budou vám je dávat zadarmo.“ Jediná daň, se kterou je třeba počítat, je možné poškození zdraví.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím