• Všecko pro všeckých. Foto: Wikimedia commons.

Komentář: Silné všecko pro všeckých

Autor |2019-10-05T17:16:05+02:004. října, 2019|Politika|

Jak to, že se ten Babiš pořád drží u moci? Copak jsou lidi tak hloupí a nevidí, že nám vládne estébák/zloděj/podvodník? Tak mohou znít otázky, které mnozí denně slýchají. Bez většího politologického výzkumu říkám, že ne. Nejsou. Jádro problému totiž nevězí v Andreji Babišovi, ale v nastavení norem.

Babiš v politice začínal jako lehce pravicový podnikatel, který už nemusí krást, protože peněz má dost. Za roky v politice se sice zatím nenaučil plynulé češtině bez slovenských koncovek, ale zato po krátké době poznal tuhé kořeny české levice táhnoucí se už od dob první republiky. Babiš zkrátka zjistil, že být vpravo je moc náročné na to, jak málo lidí to ocení. Daleko jednodušší je otočit kormidlo do sociálních programů a dělat ze státního rozpočtu nadílky. Působení premiéra mi trochu připomíná velmi populární politiku bývalého argentinského prezidenta Juana Peróna. Argentinci se v době jeho úřadování předháněli v líbání Perónových rukou. Dal jim totiž všechno, co chtěli. Byla to podobná taktika jako dnes u nás: dokud máme dost peněz, rozdejme je. Voliči si nás zamilují a všichni se budeme mít dobře. Krátce však podotknu, že se Argentina z období Juana Peróna dodnes nevyhrabala. Roztočil totiž kolo nezastavitelných státních výdajů, které při každé otáčce zasadilo krutou ránu do zdravého fungování ekonomiky. Nikdo se však ono kolo neodvážil zastavit, protože by to byl politicky naprosto smrtící krok.

Stejně si stojí i Babiš. Luxus bohaté pokladnice využívá jako mocnou volební zbraň. Samozřejmě, že se Babišova politika líbí určitým početným skupinám, které znatelně cítí zvýšení svých příjmů. Proto předpokládám, že jeho pád přijde až s pádem ekonomiky a žádné aféry typu Čapí hnízdo nebo spolupráce se Státní bezpečností nic nezmění. Teprve až nebude z čeho rozdávat, změní osoby výhradně odkázané na pomoc státu názor a Babišovy preference začnou klesat. Chybu ovšem nevidím jen v Babišovi. Lidé by podobného politika s podobným programem stejně volili, a mohl by se jmenovat třeba Jožka nebo Franta. Zvykli jsme si totiž na bezprostřední pomoc státu, což z nás dělá jednoduchý volební produkt. To se potom vládne, když jediným cílem je předhánění, kdo komu dá víc. Různé slevy na jízdné, zvyšování platů ve státní správě nebo skokové navýšení důchodů bez důchodové reformy zasévá pořádný problém do budoucna.

Co se s tím dá dělat? Skepticky si odpovím, že zatím asi nic moc. Jak už jsem naznačil, současná pravice to má nejen s Babišem, ale i se sociálním systémem těžké. Šance na změnu pro ni proto přijde až se změnou systému.

O autorovi:

Jeden psycholog mě kdysi popsal jako člověka, který absolutně neví to, co je každému známé, ale zná to, co nezná vůbec nikdo. Jinak jsem spíš kluk z vesnice s jednoduchými výstupy a zároveň student politologie s akademickým nádechem.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím