Komentář: Ricky Gervais opět ovládl Zlaté glóby

Autor |2020-01-09T17:20:21+01:006. ledna, 2020|Sloupky|

Chtěli jsme nový rok odstartovat tematicky – novoročními předsevzetími, shrnutím dekády, pohledem vpřed -, ale občas se naskytnou události, které mají za každou cenu přednost. A přesně takovou událostí byly sedmasedmdesáté zlaté glóby. Tedy ne přímo glóby, ale jejich moderátor Ricky Gervais.

Britský herec, komik, a spoustu dalšího, Ricky Gervais je známý svým suchým anglickým humorem hrubším než Jason Momoa obalený ve šmirgl papíru. Nikdo tudíž nemohl na úvod předávání cen očekávat klidná a politicky korektní slova. A Gervais nezklamal. Musel, či cítil potřebu, na začátek zmínit, že se jedná pouze o vtipy, aby tak uklidnil publikum topící se v potu z nervozity. Hned od začátku střílel ostrými. Nejprve si udělal srandu z herečky Felicity Huffman, která si v říjnu loňského roku odseděla jedenáct dní ve vězení za podvod v kauze přijímaček na univerzitu. Aby hned nepolevil, pokračoval Ronanem Farrowem. Novinářem, jenž stál za odhalením sexuálních skandálů producenta Harveyho Weinsteina. Největší potenciál však nabízel muzikál Kočky, který se po vydání setkal s těžkou kritikou. Gervais danou příležitost nepromarnil a část monologu odstartoval slovy: „Svět mohl vidět Jamese Cordena jako tlustou číču (v originále dvojvýznamné pussy). Také byl ve filmu Kočky, ale ten nikdo neviděl.“ Druhý vtip na konto Koček už radši ani nezmiňuji. Úvodní segment pak zakončil vtipnou, ale pravdivou, narážkou na proslovy při přebírání ocenění. „Pokud dnes vyhrajete ocenění, nevyužívejte jej k politickému proslovu. Nejste v pozici, abyste o čemkoliv poučovali veřejnost. Nevíte nic o reálném světě. Většina z vás ve škole strávila méně času než Greta Thunberg. Takže pokud vyhrajete, přijďte sem, převezměte si svoje malé ocenění, poděkujte svému agentovi, svému Bohu a jděte do hajz*u. Dobře?“

Pravda, pro někoho je humor Rickyho Grevaise příliš ostrým. Já jsem naopak jeho velkým fanouškem. A v porovnání s ostatními moderátory Zlatých glóbů musím (snad nepříliš zaujatě) říct, že na pódiu stojí už popáté zaslouženě. Jimmy Fallon byl v roce 2017 špatný. Spolupráce loňského dua Andy Samberg – Sandra Ohová silně skřípala v pantech a jejich interakce vypadaly všelijak, jen ne přirozeně. A to mám Samberga rád. Na dělené druhé místo – s tím, že předchozí zmínění rozhodně nedosahují na třetí a čtvrté – bych umístil Setha Meyerse a dvojici moderátorek Tina Feyovou s Amy Poehlerovou. Zatímco Seth Meyers se možná inspiroval Gervaisem a vystupoval dost podobně, slova moderátorek, které si svoji roli střihli dokonce třikrát, zněla poněkud mírněji. I když také příliš nebraly ohled. Na dělené druhé místo patří také proto, že se Meyers, při své glóbové premiéře na chvíli spojil s Pohlerovou v hledišti a vystřihli skvělou scénku. Pravděpodobně předem připravenou, ale stejně.

Zatím zůstává ve hvězdách, kdo se ujme moderátorského žezla příští rok. Možná opět Gervais, možná se vrátí někdo jiný, možná uvidíme premiéru nováčka. Jen doufám, že bude moderovat sám, protože kvalitu dua Feyová-Poehlerová už nejspíš nikdo nedorovná a jinak to ve dvou nedopadá dobře. Žádný tip nemám, ale prosím, ať to není Jimmy Fallon. Ano, Glóby jsou o uznání těch nejlepších, ale přece si ze sebe musí umět udělat srandu.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím