Komentář: Nezapomeňme na svatého Patrika. Byť to má svá pozitiva

Autor |2020-03-19T16:20:19+01:0017. března, 2020|Sloupky|

Zelená barva, kotel plný zlata na konci duhy, trojlístek, cylindr a hlavně pivo. To všechno si dnes připomínáme v Den svatého Patrika, ovšem ne obvyklým způsobem. Zelené pivo si můžeme doma leda obarvit a o hospodě snít.

Svatý Patrik musí plakat, nic jiného mu totiž nezbývá. Nebýt videa na Facebooku, ani bych si neuvědomil, že se dnes mám na chvíli stát Irem. Ano, v takovém případě si možná nezasloužím slavit, ovšem jakožto Čecha mě přece nemůže odsuzovat. Sice si nepamatuji přesný den, vždy v sobě ale rád probudím irské já. A nejsem jediným. Kdo by vědomě zmeškal příležitost vzít si zelený cylindr a vyrazit na zelené pivo do nejbližší hospody? Ideálně nějaké menší a zakouřené, kde už v sedm hodin večer křičí banda kořalů a do uší hrají Dropkick Murphys. A pinta Guinnessu nesmí chybět! Myslím, že můžu mluvit minimálně za většinu mužů. S kamarády a známými jsme si vždy šli sednout a vychutnat si minimálně půl litru Irska. Tedy vždy až dodnes, teď tradice končí.

Hospody jsou zavřené, ven se nikomu nechce, někteří si na svátek ani nevzpomenou a zelenou barvu využiji maximálně při zvýrazňování textu ke státnicím. Co si nalhávám, nic takového neplánuji. Jinými slovy: svatý Patrik se může maximálně nudit doma jako my ostatní. Má to ale i své kladné stránky. Kromě těch očividných, jako jsou o kapku zdravější játra, se nabízí i další. Letos se totiž nekonalo tradiční barvení řeky Chicago. Nechci teď spekulovat, zda se skutečně jedná o bezpečné přírodní barvivo. Doufám, že ano. Má ale barvení řeky důvod? Zvolit řeku takových rozměrů a jednoduše do ní hodit zelenou? Obzvlášť když tam žijí zvířata, třeba bobři. Ano, pro někoho nejspíš může být zábavou obarvit bobra na zeleno, ale proč to dělat? Zkrátka nevidím důvod pro barvení řeky a jsem rád, že letos zůstala modrou. Nebo průhlednou, chcete-li.

Zrno se tedy oddělí od plev a letošní svátek asi oslaví jen věrnější z nás, jedna americká řeka zůstane stejnou, ale měli bychom na Patrika zanevřít? Já říkám, že ne. Proto v těchto krušných dobách otevřeme půllitry zlatého moku jakékoliv značky a alespoň jednou si připijme na svatého Patrika a jeho Den. K navození správné irské atmosféry doporučuji již zmíněné Dropkick Murphys, The O’Reilys and the Paddyhats či Paddy and the Rats. A byť už není ráno, nenapadá mě irštější pozdrav než: Top o‘ the mornin‘ to ya laddies!

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím