Komentář: Nemusíme být neustále produktivní

Autor |2020-04-25T19:37:14+02:0024. dubna, 2020|Sloupky|

Karanténa působí na každého jinak. Někdo se raduje, rýsuje do plavek, topí v množství přečtených knih, učí cizí jazyky, peče a trénuje mysl. Někteří se s ní ale nemusí umět tak lehce vyrovnat. Občasné pocity samoty, úzkosti, bezmoci či strachu z návratu do běžného režimu jsou naprosto normální. Pod každodenní masáží perfekcionismu a přehnané produktivity ze sociálních sítí se však některé věci mohou zdát jako nepřípustné. Musíme být opravdu tak produktivní?

Sociální sítě ovlivňují životy možná více, než si chceme připustit. A to na nich ani není nutné trávit hodiny. Nejsem snad jedinou, kdo ví, že se na sociálních sítích každý prezentuje ve vlastním světle – často v tom nejlepším – a střípky z „běžného života“ zůstávají pouhou výjimkou. Výjimky ale stejně zmizí pod přebarvenými fotkami koktejlů z pláží, perfektně upraveným make-upem či vyšpuleným pozadím. Všichni přeci chceme být lepšími, než jsme a neukazovat své neduhy. Nic nového pod sluncem, děláme to téměř všichni. V době karantény se ovšem ony perfektní trendy radikálně změnily. Co je tedy dnes žádoucí?

Internetem kolují články o využití volného času při karanténě. Mezi možnostmi jsou například naučení se cizímu jazyku, vymalování bytu, jarní úklid, vaření nebo probuzení kreativity ve svém nitru. Koneckonců, i my jsme jeden takový napsali. Na sociálních sítích každý den vidíme tisíce ovlivňovačů (pojem „influencer“ u nás nikdy nenapíšeme, nikdy, sorry jako – pozn. red.), jak s perfektním make-upem poctivě cvičí v nejnovějším sportovním oblečení, čtou vzdělávací knihy, učí se háčkovat nebo malují brouky na zeď. Vedle článků radících, co s časem v karanténě, čteme články, které nám tlačí do hlavy, jak špatní jsme. Ne pořád, jen když v karanténě nechceme dělat nic z nabízených možností. Podle mě je i nicnedělání v pořádku.

V každodenním životě máme neustále nějaké povinnosti. Většinou ráno odejdeme z domu a vracíme se pozdě večer s vědomím, kolik věcí ještě musíme do rána stihnout. Najednou třeba určité povinnosti odpadly. Svoji psychiku někteří léčí i tím, že každý den nemusí mezi lidi nebo nemusí podávat stoprocentní výkony. Někdo si dokonce může vypít kávu ještě teplou a snídat pozdě odpoledne. Současná situace ovšem nepotrvá do nekonečna, tak proč jí trochu nevyužít, ne? Je zdravé se občas trochu pohnout z místa nebo celý den nesledovat seriály na Netflixu. Není ale nutností se hned učit nový jazyk či se předhánět v počtu vyšitých ubrusů.

Nedělat nic je čas od času taky v pořádku. Jednoduše nechat tělo odpočinout, plnit si povinnosti v klidu a bez stresu. Není potřeba se zbytečně do něčeho tlačit a stresovat se počtem věcí, které za stejnou dobu stihl někdo jiný. Když můžeme být konečně sami sebou, tak proč nebýt? Zbytečně se nestresujme, jak produktivní můžeme být. Na to bude spousta času po karanténě.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím