Komentář: Nahé fotky na záchranu Austrálie? Proč ne

Autor |2020-01-10T16:31:14+01:009. ledna, 2020|Sloupky|

Někdo pošle peníze z dobré vůle, někdo je nepošle a někdo chce tak pomoct, že pro to udělá cokoliv. Stejně jako dvacetiletá Kaylen Wardová, která se rozhodla podpořit oběti australských požárů prodejem svých nahých fotek. A já se ptám: kdo jsme, abychom ji soudili?

V úterý 7. ledna zaplnily zpravodajské servery zprávy o modelce z Instagramu, která Australanům pomáhá poněkud netradičním způsobem. Kaylen Wardová totiž nabídla každému, kdo pošle některé z charit alespoň 230 korun (deset dolarů), na oplátku svoji nahou fotku. Asi není potřeba zmiňovat, že se rázem našla spousta dobrosrdečných lidí, jež cítili potřebu pomoct obětem požárů. Lidé díky ní nakonec poslali šestnáct milionů korun. Je to ale dobře? Mělo by se takto pomáhat? Začněme nejdřív argumenty proti. Pokud chce člověk podpořit kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, mělo by ono rozhodnutí vycházet z jeho vlastní iniciativy. Neviděl jsem sice demografické tabulky přispěvatelů skrz Wardovou, ale tuším, že velká část z nich šla spíš po nahé fotografii, než po pomoci Australanům. Zmíněná iniciativa v podstatě napodobila Twitch, kde spousta lidí přispěje vysílajícímu jen proto, aby z reproduktoru vyšla vtipná poznámka, sebepropagace či cokoliv, co by danou osobu mohlo ztrapnit. Podpora vysílajícího, a v tomto případě obětí požárů, poněkud postrádá svoji původní myšlenku. Navíc se mohlo jednat o pouhý trik, jak se dostat do médií a udělat si reklamu.

Koho ale zajímá myšlenka, když peníze dojdou, kam mají? I když situace evidentně není jednobarevná, klady podle mě převažují. Ať už se jedná o influencera na Instagramu, Youtubera nebo kohokoliv jinak známého, nevidím problém v inspiraci své komunity sledujících. Samozřejmě k ničemu nelegálnímu. Pokud dvacetiletá Wardová neměla problém s odhalením svého těla světu – což evidentně neměla, protože už od srpna loňského roku byla „modelkou pro dospělé“ (v angličtině takzvanou nude model) – a cítila nutkání pomoct Australanům, vyšel z dané kombinace skvělý výsledek. Zájemcům o nahou fotku udělala radost, váhající postrčila k akci příjemným bonusem a kromě finanční pomoci si také udělala reklamu. A ať už se zdá dobrou nebo špatnou, jak tvrdil americký podnikatel P. T. Barnum: špatná publicita neexistuje. Vracím se sice k záporům, ale znovu opakuji: proč je to špatně, když obětem přijdou miliony korun? Wardová navíc inspirovala nejen své sledující, ale také další ženy, které se živí svým tělem. Podle serveru Guardian se k Wardové přidala také sexuální pracovnice Katie Dayová. Doufala v pár set dolarů a po dni od ohlášení své pomoci díky ní lidé přispěli téměř třiadvacet tisíc korun (tisíc dolarů).

Myslím, že pomoc jakýmkoliv způsobem se počítá a pokud s tím nemají problém dané influencerky (nebo kdokoliv jiný, kdo nabídne zmíněnou netradiční pomoc), já jsem pro. A nemám teď na mysli pouze případ Kaylen Wardové. Dobročinná iniciativa od jakéhokoliv člověka s velkou sociální bublinou znamená plus. Jde jim jen o zviditelnění? Tak ať. Dělají to kvůli reklamě? Klidně. Pokud se peníze dostanou, kam mají, a není to podvod, tak mi to nevadí.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím