• Autor: Ibra Ibrahimovič

Komentář: Minář sází na lidi a pověst. To ale nestačí

Autor |2020-12-14T18:29:20+01:0011. prosince, 2020|Politika|

Mikuláš Minář minulý čtvrtek představil svůj budoucí politický projekt Lidé PRO a hned před částí novinářů i veřejnosti pohořel. Přišel totiž s něčím, co vlastně ještě ani není schopné politické aktivity. Kdybych měl ono představení přirovnat k narození dítěte, Minář oznámil, že brzy dojde k početí, pokud najde vhodného partnera (alespoň půl milionu lidí). Pak se uvidí, co z toho bude, a když vše klapne, do voleb v roce 2021 nastoupí Lidé PRO jako nový člen politického života. Protože ale strana ani hnutí ještě neexistují, nemají ani oficiální program. Na stole jsou jen obecné teze. A jak někteří komentátoři trefně poznamenali, lidé by možná i byli pro, ale vlastně neví pro co. Může se zdát, že je ještě čas. Mnozí si možná řeknou: „Program se dá dohnat, navíc nekonkrétnost by se dala zatím vytknout i nové koalici SPOLU (ODS+TOP09+KDU-ČSL) a také to nikomu nepřijde divné.“ Zde ale vidím obrovský rozdíl.

Zatímco nová konzervativně-liberální koalice před sebou možná má několik výzev sladit program a vychytat někdy větší, někdy menší programové nesrovnalosti, jde však alespoň o poměrně čitelné strany s jasnou historií. Co bude v programu, se dá alespoň v některých částech přinejmenším tušit. Navíc hraje roli i to, že strany musí ve výsledku sladit tři programy dohromady. Zpět ale k Minářovi. I jeho vize je sice lehce předvídatelná, o místa na kandidátkách, podobu zdravotnictví či daňové politiky se ale s nikým hádat nemusí. Měl možnost představit velký projekt, kterému by pomohlo u části potenciálních voličů Minářovo dřívější působení, a dokážu si představit lidi (mladí, prvovoliči, část odpadlíků umírněné středo-pravice, …), kteří by si řekli: „Ano, to je ono, konečně jsou tu místo gest činy!“ Nic takového se ale bohužel nestalo a vidím v podstatě referendum o vzniku nového subjektu. Navíc představa, že program sestaví sami podporovatelé, je i navzdory existenci základních principů nejen naivní, ale i alibistická.

Na druhou stranu je třeba ocenit úctyhodnou strategii položit si nemalý cíl půl milionu podporovatelů. Pokud Lidé PRO nezískají půl milionu podporovatelů na virtuálním podpisovém archu, do boje nepůjdou a podpoří další strany. Dá se předpokládat, že pokud se Minář vyjádří konkrétně, vysloví podporu jedné ze dvou vznikajících koalic – SPOLU nebo spojení Pirátů a STAN, pokud se jej dočkáme. Paradoxně trochu problematické mohou být osobnosti stojící za Minářem, či spíše jejich samotná role. Podařilo se mu získat velká jména, ale je reálné, aby bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová nebo bývalý předseda vlády Petr Pithart zasedli do Poslanecké sněmovny? Logicky a v kontextu jejich dřívějších vyjádření bych si na to odpovědět dokázal. Nejde tedy o falešné sliby? Kdo bude stát na kandidátkách? Koho lidé svým podpisem pod internetovou listinu vlastně podporují?

Rád bych nepsal pořád dokola jen Minář, Minář, Minář. Nic jiného mi ale nezbývá, protože zatím celý projekt Lidí PRO o ničem jiném není. Pominu to, že vyzývat opozici ke sjednocení a vtrhnout se do toho s dalším subjektem je úsměvné. Voliči se každopádně nemusí vůbec vzrušovat, Minářův projekt má k pomyslnému příchodu na svět ještě hodně daleko. A troufám si tvrdit, že to, co zatím máme, prostě nestačí.

 

Zdroj fotografie: Ibra Ibrahimovič, Wikimedia Commons

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím