• Maturita formalita. Foto: Alberto G., Flickr.

Komentář: Maturita formalita? Jak pro koho

Autor |2019-10-07T13:49:19+02:005. října, 2019|Sloupky|

Studenti včera vyšli stávkovat do ulic kvůli chystaným povinným maturitám z matematiky. Ty pobouřily kromě studentů, kterých se týkají, také spoustu dalších lidí. Maturita, jak ji známe v současné podobě, je ale téma daleko komplikovanější.

Český jazyk s cizím jazykem či matematikou. Vzorec státní části, podle kterého se stále řídí střední školy. Pravidla jsou jasně daná, avšak praxe se liší. Vezměme si žáka gymnázia a žáka odborné střední školy. Na středních školách se předpokládá určitá minimální hodinová dotace vyučování českého jazyka, podobná dotace jednoho jazyka cizího a matematiky týdně. Gymnázia si k tomu často přidají i specializované semináře, které rozvíjí znalosti víc do hloubky. Odborné střední školy naproti tomu počítají s praxí, kterou musí za dobu studia splnit, což se samozřejmě často děje na úkor maturitních předmětů. Žák si totiž zvolil studium oboru automechanika, aby se naučil být automechanikem a ne, aby uměl přesně vyjmenovat Ztracenou generaci spisovatelů. Žák z gymnázia se však tímto směrem ubírá už z podstaty a dotací hodin. Ztracenou generaci tak má v malíčku od prvního ročníku. Oba dva ale musí na maturitní zkoušce pokrýt stejné množství informací.

Dává to smysl? Podle mě ne. Za dva roky se k tomu mají přidat povinné maturity z matematiky, které svojí úrovní opět pokryjí schopnosti žáka gymnázia i odborné střední školy zároveň. Gymnazisté si tedy s lehkým skřípěním zubů na poslední chvíli vezmou do ruky učebnici matematiky a cestou v tramvaji se mrknou na shrnutí prvního ročníku. Studenti odborných středních škol se zase na protest s tichým pláčem zamknou ve skřínce. Jedni nad maturitním testem z matematiky požvýkají svačinu a popřemýšlí, do jaké slovní úlohy ti kulišáci z Cermatu schovali rovnice. Druzí sice mohou obstojně mluvit anglicky, při pouhém přečtení zadání je ale vynesou ven nohama napřed.

Každý člověk je jiný. Matematika je pro spoustu lidí, kteří jsou například více na jazyky, opravdu velkým problémem. Absolvent střední školy s maturitou by samozřejmě měl mít základní matematické znalosti, aby si alespoň spočítal výplatu, nebo umět výpočty, které využije v závislosti na povaze svého studovaného oboru. To ale stačí.

A ještě jedna věc na konec. Když už se tedy povinné maturity z matematiky chystáme zavést, chtělo by to alespoň jeden rok bez článků o chybách v testech a složitém přepočítávání bodů, které danou chybu ukáže jako nepodstatnou. Výsledky totiž prý stejně neovlivní. Reformy? Budiž. Ale abychom je dělali, musíme na ně být připravení.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím