Komentář: Klaus mladší překvapí. Otázkou je koho?

Autor |2019-06-14T18:22:11+02:0012. června, 2019|Politika|

Že Václav Klaus mladší založí stranu, bylo jasné. Někteří se i celkem přesně tematicky trefili při odhadu jména. Vlastenci už asi byli zabraní, zůstala Trikolóra. I ta ale celkem přesvědčivě dokáže vypovídat o tom, jaká bude Klausova politika a jaké budou jeho proklamované priority – tradiční rodina, národní stát a zdravý rozum. Je vám to povědomé? Ano, strana promarněnosti a deprese v roce 2015, potažmo úsvit politické destrukce v roce 2013. Mnoho komentátorů s jistotou tvrdí, že největší část voličů Trikolóry bude tvořit původní část jádra SPD. Zároveň tito prognostici tvrdí, že Klaus politickým spektrem zásadně zahýbá. Je tu ale jeden aspekt, který mi v prognózách zásadně chybí a který by danou teorii mohl vyvrátit.

Představte si voliče SPD, který se pro tento subjekt rozhodl z několika důvodů – zlý Brusel, nezvládnutá imigrace, divoká privatizace a rozkradená republika. Souhrnně jde veskrze o hlasy protestní. Chceme-li ale brát obzvlášť poslední dva aspekty dostatečně v potaz a přiřadíme-li jim náležitou váhu, což bychom měli, narážíme na základní problém. Opravdu se volič SPD, který dodnes rozdýchává privatizaci z 90. let, pohrne ke straně „Václav Klaus na druhou“? Hlasů z protestu dříve házených SPD a nyní přesunujících se k Trikolóře čekám poměrně málo, maximálně procento.

Pak je tu ale ODS a její zbytek konzervativních voličů. Konzervativci, kteří myslí politiku vážně, mají čím dál méně možností. Svobodní už konzervativní nejsou, Realisté měli sbalit stánek ještě rychleji, než by řekli Robejšek, přičemž ODS se začíná přebarvovat a původní konzervativní odkaz pomalu bledne. Odchod poslankyně Majerové-Zahradníkové asi není něčím, co by otřáslo základnou, přesto ale může jít o symbol větších problémů. V této situaci stačí, aby jeden významný konzervativec, jako třeba Jan Skopeček či Jaroslav Kubera, změnil stranickou knížku a věci se mohou začít měnit poměrně masově. K ničemu takovému se ale zatím nikdo z významných konzervativců podle všeho nechystá a ODS s odchodem Klause získala skoro stejně tolik jako ztratila. Občanští demokraté si musí dávat pozor a měli by se přestat snažit konkurovat a vysávat TOP09. Mínus jedno a půl procenta.

Pak je tu levice. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale sem řadím i hnutí ANO, které může také pomoci. Jak nám ukazují nejen politologické modely, ale také volby, premiér Babiš pomalu získal už velkou část voličů ČSSD. Ti se k Babišovi přesunuli opět převážně ze vzdoru a pokud byli schopni přesunout se od ČSSD k ANO, posun k Trikolóře by mohli také zvládnout. Možná uvidíme krásný příklad toho, jak klasický model pravice-levice dostane na frak a jak začne rezonovat rozpor spíše mezi starým stylem politiky (Klaus) a tím novým (Babiš) bez ohledu na ideologii. Totéž platí o KSČM, vztek sílí a zklamaný protestující volič zkrátka hledá novou alternativu se starým stylem politiky. A to Klaus může nabídnout. ANO bude bez procenta, komunisté mohou utrpět ztrátu poloviční.

Jsem na čtyř procentech a započítám-li voliče Robejška a Macha, dostanu se na 4,6 % v parlamentních volbách 2021. Jak říkala legendární dvojice moderátorů a komentátorů Bernatský-Svěcený: „Nevěříte? Věřte!“

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím