Komentář: Kajumiho tajná párty se nekonala. Ale radši měla

Autor |2020-11-26T19:06:19+01:0024. listopadu, 2020|Sloupky|

Česko je kvůli koronavirové pandemii v karanténě, nemocnice čelí přetížení, volný pohyb je večer venku zakázaný a tiktokeři pořádají divokou party v centru Prahy. Nebo ne?

Většina lidí orientující se v českém internetovém prostoru nejspíš zaregistrovala zjevení Adama Kajumiho. Takzvaného ovlivňovače (pojem „influencer“ u nás nikdy nenapíšeme, nikdy, sorry jako – pozn. red.) a autora písně Všechno je alright. Ovšem party, která se měla údajně konat suterénu pražského domu, „alright“ rozhodně nebyla.

Pro uvedení do děje: jedenáctého listopadu přidalo několik ovlivňovačů – Kajumiho kamarádů – instagramové příběhy o tom, jak si užívají privátní pražskou párty v jednom z tamějších klubů. Po zhlédnutí videí veřejností se všichni zúčastnění logicky setkali s kritikou rozměrů vlny tsunami. Zemětřesení navrch ovšem přišlo až o pár dní později. Dorazilo v den, kdy celebrita s fanouškovskou základnou náctiletých vydala vysvětlující video. Video, které na Kajumiho vrhlo spíš stín. Příspěvek lze připodobnit k mladšímu, méně vydařenému, dvojčeti Kazmovy One Man Show.

Párty se dle slov iniciátorů vůbec nekonala. Vše bylo zinscenované a v souladu se všemi vládními nařízeními. Kvůli čemu tedy měly mít útržkz téměř gatsbyovské oslavy virální dosah na sociálních sítích? Co mělo být cílem? Nic, co by člověk čekal. Kajumi chtěl podle svých slov apelovat na dodržování nařízených opatření a přesvědčit lidi, aby přispívali peníze nemocnicím a podnikatelům. A přichází otázka: co štáb udělal pro naplnění významu? Vůbec nic. Údajný význam prováděného projektu si s námi hrál v průběhu celého videa na schovávanou. A kdyby ho autoři na konci nevyřkli, nikdo by jej neodhalil. Možná až ve chvíli, kdy by Sysifos po dokončené práci ulehal do postele vystlané růžemi nebo v okamžik, kdy by se kluby Sparty a Slavie spojily v jeden tým.

Ostatně kdokoli, kdo na kameru vysvětloval důvody svého zapojení do inscenace, mluvil v duchu minimálně jedné z vět: “Vyhecovali mě. Mám rád šílený věci. Chtěl jsem vystoupit z komfortní zóny.” Pominu nyní fakt, že nevydařilo provedení. Cílovou skupinou zúčastněných jsou převážně děti kolem třinácti let. Kolik dětí daného věku by dnes skutečně pořádalo sešlosti podobného typu? A kde? V dětském pokojíčku zatímco se rodiče dívají v obýváku na televizi?

Troufám si teď mluvit za většinu lidí – možná nesprávně: méně by mě pobouřilo, pokud by se párty skutečně konala. Protože oznámení stylu “chtěli jsme poukázat na vysokou produkci plastů, proto jsme do Vltavy vysypali tři kontejnery pet láhví” by vyšlo nastejno. Nezbývá mi teď než doufat, že se účastníci rychle vrátí k nahrávání videí, kde sice otevírají pusu, ale vlastně nic neříkají. Protože to jim podle mě jde mnohem lépe.

O autorovi:

Jsem malá a skladná, takže musím denně prokazovat svoji plnoletost. (I při koupi nealko piva.) Poslouchám český rap i Disney vypalovačky a upřímně nevím, za co z toho se stydím víc. Jo a můj život je občas jako snímek z Deníku Bridget Jonesové, ale mě to nakonec asi i baví.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím