Komentář: Éra slabých lidovců je zpátky. Ani Jurečka to nevytrhne

Autor |2019-03-29T16:57:56+01:0027. března, 2019|Politika|

Když Pavel Bělobrádek oznámil, že na sjezdu, který lidovce čeká v pátek a v sobotu 29. a 30. března v Brně, již na předsedu kandidovat nebude, připravil potenciálním nástupcům nelehký úkol. Navázat na poměrně zdařilé Bělobrádkovo vedení nebude mít nikdo ze tří kandidátů jednoduché. A to ani charismatický bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, kterému si tímto dovolím prorokovat zisk mandátu předsedy. Pro lidovce to vypadá na slabé časy.

Spousta lidí považuje za nejsvětlejší období KDU-ČSL fungování pod vedením Josefa Luxe a samotný přerod strany tak, jak ji známe dnes. Začátkem 90. let minulého století se Luxovi podařilo udělat ze strany vnitřně nesourodé subjekt schopný spolutvořit vládu s tehdejší velkou nadějí ODS pod vedením Václava Klause. Když Josef Lux musel odstoupit, lidovci později v čele s předsedou Cyrilem Svobodou v roce 2002 získali (v podobě koalice) spolu s Unií svobody – Demokratickou unií svůj nejvyšší výsledek – přes 14 %.

Možná si to již nepamatujete, ale následně se stal předsedou jeden z nejkontroverznějších politiků posledních deseti let a dlouholetý člen KDU-ČSL – Miroslav Kalousek. Sám pak po třech letech předsednictví odstoupil. Vyhrocené povolební vyjednávání totiž vyvrcholilo až v obvinění Kalouska, že velmi vážně jednal o vládě s ČSSD a KSČM. Sám Kalousek to popřel. Na místo předsedy rezignoval a ve velmi křehké druhé vládě Mirka Topolánka působil jako ministr financí. Po vnitrostranických sporech v roce 2010 strana při volbách do Poslanecké sněmovny získala nepříliš překvapivě pouze 4,39 % hlasů (Zemanova SPOZ – Strana práv občanů Zemanovci mimochodem získala jen o 0,06 méně hlasů). Lidovci tak, co se týče zisku poslaneckých mandátů, utřeli.

Strana byla v krizi a na sjezdu si zvolila nového lídra – náchodského zastupitele a člena od roku 2004 Pavla Bělobrádka. Bělobrádek se vlastně ocitl v podobné situaci jako Josef Lux o osmnáct let dříve. S novým vedením přišla rovněž kompletní očista, která straně podle všeho prospěla. Úspěch prokázaly krajské a senátní volby v roce 2012, které lidovce díky výsledkům atakujícím dvouciferné číslo vrátily zpět do hry. Bělobrádek následně v roce 2013 dovedl stranu nejen do Poslanecké sněmovny, ale rovnou do vlády ČSSD + ANO + KDU-ČSL. Lidovci bohužel často působili spíše jako třetí kolo u bicyklu. Po krachu domlouvané koalice KDU-ČSL + STAN tak byl nejeden člen rád, že ve Sněmovně s žalostným výsledkem 5,8 % zůstanou. Ač se to tak nemusí zdát, Bělobrádek odvedl vážně dobrou práci a stranu se mu podařilo dostat zpět na nohy. Je potřeba si uvědomit, že volič KDU-ČSL nezapomíná a odvrátit takovou stranu od záhuby byl nelehký úkol.

Ať už byl Bělobrádek jako předseda jakýkoliv, nejdůležitější je, že byl výrazný. Když se podívám na kandidáty na nového předsedu – Jana Bartoška, Mariána Jurečku nebo Marka Výborného – výraznou osobnost nevidím. Tím nehodnotím kompetence. Všichni tři pánové již několikrát své silné stránky ukázali, jen mám pocit, že nikdo z kandidátů není ta správná osobnost lídra. A to může být pro lidovce zásadní problém. Jak navíc ukázaly poslední volby, voliči menším „tradičním“ stranám, jak by řekl předseda vlády, moc šancí nedávají. A jestli se k tomu přichomýtne ještě nějaký skandál, je konec. Je dobře, že se strany jako je KDU-ČSL už jen drží nad hrobem? To nyní není otázka na mě. Faktem zůstává, že tradice možná dostane pod nevýrazným vedením pěkně na frak.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím