Komentář: Dejdarova přání byla nemorální? Nelišila se od reklamy na Instagramu

Autor |2020-11-08T18:11:28+01:006. listopadu, 2020|Sloupky|

Nacházíme se v nelehké době, a to hned v několika ohledech. Mnoho lidí ztratilo práci, mnoho jich práci ztratí. Nejvíce zasažená je gastronomie, kultura či pohostinství. Někteří si ale i navzdory této nelehké době našli způsob, jak se uživit. S jedním takovým způsobem přišel i herec Martin Dejdar.

Internetová stránka wish4you.cz, jejímž autorem a majitelem byl právě Dejdar, nabízela splnění přání od slavných českých osobností. Na výběr bylo od audiovizuálních přání a podpisových karet, až po celovečerní zážitky. Za tyto služby měli lidé platit v řádech tisíců až desetitisíců korun. Například večeře s Pavlem Trávníčkem vyšla na téměř padesát tisíc korun, audiovizuální přání na zhruba dva tisíce. Stránka zmizela poté, co se začala ozývat kritika spojená se zpoplatněním služeb jako je podpis či přání k narozeninám. Největší kritika padala na morální stránku věci.

Je v pořádku žádat peníze za jeden podpis či slova „Všechno nejlepší“? Některé slavné osobnosti se o ně na svých osobních profilech dělí bez nároku na honorář. Celebrity na wish4you se nezdráhaly nechat si za službu zaplatit dva tisíce. Bavit se teď ovšem o morálce je velice obtížné. Většina z nich je už několikátý měsíc bez práce a navíc bez vyhlídky na obnovení kultury. Je tedy správné nechat si platit za podobné služby? Využívat své jméno a pověst k výdělku pár tisíc? Navíc v době, kdy otáčí každou korunu téměř celá Česká republika?

Upřímně, nevidím jediný problém. Stránku morálky nejvíce kritizovali nejmenovaní ovlivňovači (pojem „influencer“ u nás nikdy nenapíšeme, nikdy, sorry jako – pozn. red.), kteří mají instragramové profily prošpikované různými propagacemi a reklamami. Když si to tak vezmu, jde o to stejné. Ovlivňovači například vystaví svoji tvář v reklamním videu na kočičí konzervu. Řeknou domluvenou repliku, ukáží konzervu, úsměv, stop. Honorář. Audiovizuální přání si představuji stejně – domluvená replika, úsměv, stop. Honorář. V čem je rozdíl?

Úsměvná je samozřejmě představa již zmíněné večeře s princem z Popelky za několik desítek tisíc korun. V čem je ale rozdíl mezi příjemně stráveným večerem v soukromí s oblíbeným hercem, který za to dostane řádně zaplaceno a youtuberskou akcí s možností se se svým oblíbeným youtuberem obejmout a popovídat si? Lístek je třeba si zaplatit tak jako tak a jestli má člověk dojem, že za to ovlivňovač nedostane zaplaceno, je na omylu. Zmíněné rozhořčení a kritika morálky je tedy dle mého názoru naprosto zbytečná. Jediný rozdíl vidím ve způsobu platby. Celebritám z webu wish4you.cz platili přímo lidé, celebrity na sociálních sítích dostávají peníze od firem či společností. Výsledek je stejný.

Kamera, replika, úsměv, stop. Peníze pošleme na účet.

Zdroj fotografie: Instagram Martina Dejdara

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím