Komentář: Bývalí mohou zůstat přáteli

Autor |2019-12-17T17:38:09+01:0016. prosince, 2019|Sloupky|

Jakmile se přítel a přítelkyně rozejdou nebo manžel a manželka rozvedou, často se automaticky jeden druhému zařadí do šuplíku pracovně nazvaného: Už nikdy víc, nechci o tobě ani slyšet, neznám tě, doufám, že neexistuješ. Což je jen zkrácená verze celého názvu daného šuplíku. Není ale pravidlem, že tomu tak musí vždy být. A ani by nemělo.

Vynechme tentokrát situace, které k přesunu do onoho šuplíku zkutečně vybízejí. Nevěra, lži nebo nedej Bože domácí násilí jsou špatné za jakékoliv situace. Nejen že si nemyslím, že bych potom s daným člověkem nechtěl mít přátelské vztahy, nevím, jestli by to vůbec bylo možné. Bavme se teď tedy o případech, kdy buď zhasne plamen lásky udržující vzájemné pouto, nebo se naneštěstí jeden z páru rozhodne vydat se novým směrem. Hlavní roli v této tragédii hraje ego. Když se rozejdu já s druhým, nezáleží mi na něm či na ní, protože už mám často náhradu. Pokud jsem ublíženým já, nastoupí zase ego. Vždyť nemám žádnou chybu a evidentně si mě nezaslouží. Co nejrychleji zapomenout. Ovládnout své ego je podle mě jedním z nejdůležitějších kroků k udržení dobrého přátelského vztahu. A proč bych se měl vůbec starat o někoho, s kým už nejsem? Protože jsem s danou osobou strávil určitou část svého života a určitým způsobem se na mně podepsala.

Zejména od starších generací, ale nejen od nich, slýchávám poznámky pod vousy a vídávám všelijaké pohyby obočí, když se jen zmíním, že se svojí bývalou přítelkyní vycházíme dobře. Chápu, že každý vychází ze své zkušenosti a ta mnohdy není nejlepší. To ovšem neznamená, že musím hned mít vyhraněný názor. Pokud se sejdou dva rozumní lidé – kteří už z jakéhokoliv důvodu neplánují pokračovat v životní cestě společně, nýbrž každý sám – a v klidu vše to vyříkají, proč neudržovat kontakt i nadále? Mrzí mě, že se ve velkém množství případů s koncem partnerského vztahu automaticky přeruší veškerá možnost na to udržet vztah přátelský. Potom už aby se člověk bál udělat vůči jemu blízké osobě výraznější krok.

Nemusíme se rozhodovat mezi jedním a druhým. Pokud cítíme, že nám daný člověk stojí za vztah, pojďme do něj. Pokud má zůstat kamarádem či kamarádkou, nechť zůstane. Ale pokud vztah nevyjde, lze se vrátit zpět. Stačí jen otevřít mysl a přestat hledět na evidentně stále zajetá pravidla. Ex je jen nálepka, tak proč ji neodlepit?

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím