Komentář: Britské volby přinesly každému jen to, co si zasloužil

Autor |2019-12-14T15:02:11+01:0013. prosince, 2019|Politika|

Británie se probudila do situace, která má své vítěze i poražené. Už z exit pollů (předběžných odhadů výsledků sbíraných po východu z volební místnosti – pozn. red.) to pro levicovou Labour Party (pod vedením Jeremyho Corbyna) vypadalo na nejhorší výsledek od roku 1935. Tak skandální porážka se sice nakonec nekonala, i tak ale dostali Corbynovci za vyučenou a odcházejí s 32 % hlasů. Naproti tomu vládní Konzervativci pod vedením svérázného Borise Johnsona s 364 hlasy odcházejí s pohodlnou budoucí vládní většinou pomyslným středem. Sám Johnson tak má možnost dokončit svůj slib. Ne nadarmo bylo hlavním heslem kampaně konzervativců „Get Brexit Done!“ (Dokončeme brexit). Nastalá situace si ale žádá i trochu zamyšlení, jak vlastně vůbec mohla nastat. Svou roli sehrálo víc faktorů, všechny se ale nepříliš překvapivě vážou právě k brexitu.

V prvé řadě je to dění v Konzervativní straně. Boris Johnson už jako starosta Londýna na některé působil dojmem neotesance, orangutana, hrubiána a budil podobné kontroverze jako současný americký prezident. Ne náhodou se mu také (nejen kvůli příliš živé blonďaté kštici) po nástupu do funkce premiéra přezdívalo „britský Trump“. Je mu ale třeba přiznat jednu věc – ví, co chce a nepřestane bušit pěstmi do stolu, dokud to nedostane. Chtěl brexit od začátku, chce ho teď a bude ho pravděpodobně chtít i kdyby se Země začala točit opačným směrem. Po fiasku Davida Camerona a nemastném-neslaném plácání se v podobě Theresy Mayové se Boris Johnson konečně zdá jako pravý vůdce. Vůdce, který bude za svou pravdu bojovat až do konce svých dnů. Což ostatně dokázal i v masivní a vydařené kampani.

Totéž se však nedá ani zdaleka říct o jeho hlavním politickém oponentovi – již zmiňovaném Jeremy Corbinovi. Corbinův názor se měnil jako dubnové počasí – záleželo, jak svitlo slunce. Když bylo v módě být zásadně proti brexitu, byl proti němu. Když měl chtít dohodu, chtěl ji. Když si myslel, že mu pomůže hlásat zvěst o druhém referendu, dostal, co si zasloužil. Je vidět, že Britové už mají dost všech těch dohod, jejich blokací a popírání jednou odhlasovaného odchodu. Zajímavé je, že trpělivost přetekla i těm, kteří hlasovali pro setrvání. Zřejmě než další minimálně dva roky čekání a nejistoty radši odejdou pryč z Evropské unie. Každý dostal, co si zasloužil. Johnson konečně mandát k brexitu, Corbyn stopku a voliči téměř jistou odpověď, jestli odejdou z Unie. Odejdou. A zřejmě to ani nebude trvat moc dlouho.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím