Komentář: Babišovy dobroty aneb Recept na rezignaci národa

Autor |2020-02-05T13:59:22+01:005. června, 2019|Politika|

Tak schválně, kolik z vás se chytlo na roztomilé štěňátko? Nebojte, určitě nejste jediní. To nejvíc, co se vám ale může v tomto případě stát, je pár minut vašeho času věnovaného čtení tohoto článku. Ovšem jak se říká, čas jsou peníze. Nedokážu sice říct, na kolik si ceníte tří minut čtení, ale faktem je, že vás právě obírám. A co když vás někdo obírá systematicky a 21-29 % voličů tomu tleská? To už si odpovězte sami.

Co je Andreji Babišovi třeba přiznat, že má nos na lidi. Ne na ministry, které (pokud má prezident zrovna dobrou náladu) mění jako jako ruličky papíru, když doslouží nebo jsou poněkud… děravé a naprosto nepoužitelné. Mimochodem všimli jste si té genderové nevyváženosti, pokud jde o změny ministrů? Ťok a Kněžínek vs. Šlechtová, Malá a Nováková? Je prostě vidět, že ANO do liberální ALDE nepatří. Zlý Brusel měl pravdu! A ještě jedna poznámka: ANO+SPD s podporou KSČM? Ano, to je hned po stávajícím složení druhá nejpravděpodobnější podoba složení Strakovy akademie. Ještě pořád je ministr Staněk takový problém?

To jsem ale odbočil.  Řekl jsem, že Andrej Babiš má nos na lidi. Myslel jsem tím lid marketingu, homo marketus, markeťáky, jak chcete. Zkrátka ty, co mu pomáhají zůstat v kontaktu se svou voličskou základnou a hlavně u toho vypadat dobře. Pomineme-li tedy účes, o kterém už bylo psáno v našem předchozím článku. Nemám totiž ani tak na mysli vzhled vnější, jako spíš jeho lidský obraz. Bez jakékoliv ironie si stojím za tím, že Andrej Babiš má nejlepší PR tým a nejlepší výsledky v tomto ohledu od dob Václava Klause staršího. Nebojím se říct, že oba si zvládli vybudovat kult osobnosti, který Čech ze své přirozenosti a se svými traumaty z minulosti potřebuje. Jak se to povedlo Václavu Klausovi, je teď vedlejší. V čem je kouzlo našeho premiéra a jak může i přes všechna obvinění a silnou kritiku (neříkám, zda oprávněnou nebo ne) stát po boku prezidenta Zemana ve vedení exekutivy?

Asi vás zklamu, ale Marek Prchal není guru. V prvé řadě je třeba si uvědomit jednu věc a narušit zaběhlou představu o zázračném Márovi, který spasí Andreje Babiše a jeho Facebook. Premiérův tým čítá minimálně tři lidi a ty v životě neuvidíte. A když ano, nebudete absolutně vědět, kdo to je. Od toho, aby měl Babiš každý den fotku na Facebooku, je tu Mára, ale tak vypracovanou strategii, jako má premiér Babiš, opravdu jeden člověk netvoří. Ostatně zamyslete se sami – kdybyste měli profíka, který vám vymyslí kampaň pro volby, ve kterých získáte jako jediná strana přes 20 procent, budete se jím honosit jako blyštivým diamantem? Ne, protože je tu vždy někdo, kdo může dát víc. Radši budete na veřejnosti nosit cetku, kterou vám nebude líto vyhodit. Druhou částí úspěchu je pak skladba sdělení. Je úplně jedno, na co se Andreje Babiše ptáte. On vám odpoví to, co chce říct a co lidé musí slyšet. A to je ohromně důležité. Je to občas směšné, často k vzteku, ale že Babiš neodpoví na otázku, není náhoda nebo nedostatek argumentů. Tak hloupý není. Třetím klíčovým pravidlem úspěchu, kterým se vracím k začátku, jsou štěňátka. Když nemáte štěňátka, dáte koťátka. A když nemáte koťátka, tak prostě budou, i kdyby měl Mára objet všechny zverimexy v republice. Ťuťu ňuňu.

Tak čau lidi.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím