Komentář: Babiš si dal šach. Efektivní výměna 3 za cenu 1

Autor |2019-04-26T19:59:24+02:0024. dubna, 2019|Politika|

Konec ministra či ministryně je vždy problematický. A to spíše z hlediska mediálního než z politicko-organizačního. Ty hyeny novinářské mají totiž pořád tendenci pokládat takové nesmyslné otázky jako „Proč jste pana ministra vyměnil,“ případně „Jste s prací ministryně spokojen?“ Správný šéf si ale může měnit ředitele, jak se mu zlíbí, a také se nemusí zodpovídat podřízenému plebsu deseti milionů lidí. „Som vymenil, a čo?“

Po Danu Ťokovi a Martě Novákové se k vyhnancům přidal i Jan Kněžínek. Navíc takový výhodný balíček 3v1 se vyplatí i proto, že ani sebelepší novináři nepokryjí všechny tři odstupy najednou. Nezbývá tak nic jiného, než ve všech třech případech jen tak plout po hladině. A tak to má nakonec být, protože když už měníme židličky, je jedno, jestli proházíme dvě nebo tři. Nebudeme přeci za měsíc znovu sahat do vlády. Trochu mi to připomíná situaci, když pan učitel ve škole sepisuje seznam vyslanců na astronomickou olympiádu a na poslední chvíli se přihlásí i malý Honzík se slovy: „Tak já teda pojedu taky, aspoň se uleju ze školy.“ Nebo to snad s výměnou bylo všechno jinak?

Nabízí se totiž jedna konspirační teorie, která ještě nutně nemusí být zas tak konspirační. Představte si situaci, že jste premiér, chystá se na vás žaloba a bylo by fajn vyměnit ministra spravedlnosti. To se občas stává, že je někdo půl roku ministr – řekněme pro příklad třeba právě spravedlnosti – a ráno vstane, koukne do mobilu a zjistí, že už nechce být ministr. Ale vyměnit ho jen tak, bude toho zas plná Česká televize a Hospodářské noviny, takže to nejde. Pak si ale vzpomenete, že jeden ministr se vám už několik měsíců třese na to, aby mohl prásknout do koní, a druhý dělá jeden politický trapas za druhým. A řešení je na světě. Nejdřív pošleme na popravu ty dva neoblíbené a pak se uvidí. A tak milé děti Česká republika přišla o tři ministry.

Faktem je, že Babiš si výměnou ministra nepomůže. Vlastně myslím, že mu spíš uškodí. Tedy uškodila by, kdyby se mu opět nepovedlo odvést pozornost naprosto brilantním způsobem mimo téma. Když Sněmovna schválila zdanění církevních restitucí, kromě udržení si stálého partnera spustila obrovskou debatu. Debatu, která už společností hýbe téměř desítky let, a která s sebou ještě přinese velmi širokou a obsáhlou diskuzi. Otázkou ale zůstává, jak si Andrej Babiš povede dál a hlavně jak se bude vyvíjet trestní stíhání. Pokud se mu podaří udržet fakta na uzdě, aby nezdivočela a nedostala se snad na veřejnost, vyhraje příští volby. Nevím, s kolika procenty. Nevím, zda sestaví vládu. Nevím, jestli ještě bude předsedou hnutí. Ale vyhraje. A to bude teprve vláda odborníků. Tedy těch, co zbudou.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím