Komentář: Až zmizí voda, bude pozdě. Štěrku se nenapijeme

Autor |2020-05-29T17:50:19+02:0028. května, 2020|Sloupky|

Už skoro patnáct let se na Hodonínsku táhne spor o pátý největší zdroj pitné vody v České republice. Těžební firma chce v jeho blízkosti začít dolovat štěrkopísek, to se ale nelíbí místním. Těžba ohrožuje zdroj znečištěním a až 140 tisíc lidí tak může skončit bez pitné vody. Proti sobě tam stojí dva veřejné zájmy – těžba nerostných surovin a ochrana zdroje pitné vody. Který z nich je důležitější?

Napijeme se štěrkopísku? Asi jen velmi těžko. V době neustále se prohlubujícího sucha a varování expertů, že lepší už to nebude, se ani nechce věřit, že by jakákoli nerostná surovina mohla být důležitější než voda. I přesto se zdá, že v případě Hodonínska dostane přednost štěrkopísek. A Ministerstvo životního prostředí s tím nedělá vůbec nic.

Je to vlastně absurdní. Resort, který vyhlašuje strategii boje proti suchu, se nevymezí proti ohrožení jednoho z největších vodních zdrojů. Aby se dostal z obliga, přehodil rozhodnutí o těžbě na Český báňský úřad – úřad, který podporuje a zajišťuje dolování nerostných surovin. Je asi jasné, na čí stranu se postavil. Ta obávající se o vodu to nebyla.

Na pozadí boje o životně nezbytnou věc se navíc odehrávají politické pletichy. Jak jinak vysvětlit, že orgány, které se vyjádřily proti povolení těžby, okamžitě ztratily kompetence rozhodovat? Že se do povolovacího procesu raději zapojily orgány, které jsou pro, ale celá situace s nimi vůbec nesouvisí? Jako jeden příklad za všechny lze uvést krajskou hygienickou stanici Jihomoravského kraje, která přišla o účast po vyjádření svého negativního postoje k problému. Místo ní nastoupil kraj Zlínský. Politikaření chápu jako běžnou součást fungování státu, jsou ale věci, do kterých by se míchat nemělo. A boje o vodu mezi ně, alespoň podle mě, patří.

Nemám průzkumy na podložení, ale vnitřně tuším, že člověk bez štěrkopísku přežije docela dlouho. Bez vody však nevydrží víc než tři dny. A to je fakt, od kterého bychom se měli odrazit. Pokud existuje alespoň malé riziko – a ono existuje -, že těžba vodu znečistí, zatraceně stojí za to zamyslet se nad prioritami. Je jimi štěrk, nebo voda?

Pokud si někdo pořád není jistý, zkuste zahnat žízeň skleničkou štěrkopísku. A já si počkám, jak vám zachutná.

O autorovi:

Na světě existují přesně dvě věci, které alespoň trochu umím- společenský tanec a psaní. Na druhou stranu je jich taky spousta, co nezvládám. Třeba být aspoň chvilku zticha. Baví mě lidi, večery, co se protáhnou až do rána, a život sám o sobě. Koneckonců, beru si od něj jen to, co chci. A pokaždé to stojí za to.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím