Komentář: Americké volby prohraje hlavně Amerika

Autor |2020-11-03T17:41:26+01:002. listopadu, 2020|Politika|

Není to ani měsíc, co se na nás ze všech stran valily záplavy o krajských (a někde také senátních) volbách. A už je to tu zas. Tentokrát si Spojené státy americké volí prezidenta, muže s červeným tlačítkem a šéfa americké vlády. Nepříliš překvapivě se pak největšími soupeři stali současný prezident a republikán Donald Trump a bývalý Obamův viceprezident a demokrat Joe Biden. Letos budou volby velmi vyrovnané. Ačkoli grafy říkají, že ve většině států vede Biden, rozdíl je jen velmi malý. A proto budou skutečně rozhodující takzvané swing-states – vybrané státy, které bývají obecně kvůli specifickému volebnímu systému zásadní.

Zajímavá je úvaha, jak by prezidentské volby vypadaly nebýt pandemie koronaviru. Pandemie, kterou Donald Trump a jeho administrativa z určitých hledisek skutečně nezvládli. Informování o tom, jak by si Američané mohli pro ochranu před nemocí Covid-19 píchat desinfekci do žíly nebo snad, že by ji měli pít, byly nejen mimo mísu, ale dokonce i nebezpečné. Trochu mi to připadalo jako špatná verze konzumace kapslí Tide. Trumpovi nicméně posléze pomohlo to, že on sám s koronavirem bojoval a jako hrdinný bojovník a silný prezident z tohoto souboje vyšel jako vítěz. Jeho výroky, jak se po lécích, které dostal, cítí jako superhrdina, plnily obrazovky médií i sociálních sítí. Biden pak zvládal pouze kritizovat Trumpa. Nic jiného ovšem dělat nemohl, nedalo se mu to tedy zas tak vyčítat.

Trumpovo stonání ale mělo ještě širší vliv, a to například na volební debaty. Trump zásadně odmítal druhou debatu vedenou skrz počítače v době, kdy byl doma, a místo toho tak nastoupili do souboje vice-kandidáti. A byla to o něco konstruktivnější debata, než v případě šéfů. Stejně tak překvapila třetí předvolební debata, tentokrát ale příjemně. Dávala smysl i proto, že se střídalo slovo a vypínal mikrofon a kandidáti si tak navzájem nemohli skákat do řeči. Zde je jen dobré dodat, že se v první debatě choval křupansky nejen Trump, u kterého se to očekávalo, ale i jeho protikandidát, jenž byl na prezidenta v tomto ohledu dobře připraven – otázkou je, zda to bylo dobře.

Z logiky věci byl Trump větším hybatelem dění po dobu předvolební kampaně. Bidenovi se nicméně velmi dobře dařilo na prezidenta reagovat v rámci kroků, které mohl činit. V tom je ale problém. Prezidentova administrativa dělá poměrně dobrou práci v ohledu standardní politiky. Koronavirus a prezidentova reakce ale byly hrozné. A Biden jen od stolu káže, jak je vše špatně a vše bude jinak, a vlastní témata nepřináší. Což nestačí.

Ať už vyhraje kterýkoli ze starších pánů, jedno je jisté – Američané tyto volby prohrají.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím