• Zdroj: Úřad vlády ČR

Komentář: Adam Vojtěch je pro premiéra přijatelnou obětí

Autor |2020-09-22T20:41:41+02:0021. září, 2020|Politika|

Ministr zdravotnictví dostával v posledních měsících zabrat. Těžko říct, zda více od koronaviru, novinářů nebo vlastního šéfa. Zářným příkladem posledního zmíněného je například Babišův alibismus. Dobré věci zařídil, vyjednal, dokonce s premiéry volal. Ale tie rúšky, tie mu nařídil ministr. A hygiena. A Prymula. A stejně za ty roušky může Kalousek. Ale Vojtěch udělal chybu. Proto se také dnes ráno dozvěděl, že už práci ministra nechce dělat. Na téma rezignace už s ministrem diskutoval Václav Moravec ve svém pořadu, kde politika ostře kritizoval a nedal mu vydechnout. Skoro jako by to tušil. Odhad většiny komentátorů a novinářů byl výměna ministra po volbách. Spletli se o dva týdny.

Premiér svým chováním oslabuje nejen své vztahy s členy vlády, ale i vztahy mezi ministry navzájem. Ministry, kteří se tak – navzdory tomu, že vzešli ze stejné základny – navzájem obviňují. A nejen na tiskových konferencích či Twitteru, ale například i na zasedání sněmovních výborů. Při společném jednání členů školského a zdravotnického výboru tak na dotaz, kdo v březnu přišel s nápadem zavřít školy, ministr školství Plaga suverénně odpověděl, že to chtěl Vojtěch. Vojtěch nicméně svému kolegovi obratem oponoval a prohlásil, že on nikdy zavřít školy nechtěl. Po krátké výměně názorů se shodli, že školy chtěl vlastně zavřít Prymula. Dle poslance a zároveň jednoho z účastníků zasedání se: „Pánové náramně divili, když Prymula vstal a prohlásil, že on zavírat školy nechtěl, že to chtěla vláda. A bylo vyřešeno.“ Je otázkou času, kdy to kolegy ze Sněmovny přestane bavit a ministry si raději nebudou zvát vůbec. Minimálně Vojtěcha už asi ne.

Premiérovi však zmíněná taktika zatím prochází. A není divu. Voličská základna hnutí ANO si (i přes všechny snahy to popírat) ztotožňuje hnutí a jeho předsedu v jedno a i problémy tedy hledá mimo šéfův pracovní stůl. Andrej Babiš by pak byl sám proti sobě, kdyby se nesnažil ochránit jen svoji osobu. Můžu si o Mirku Topolánkovi nebo Jiřím Paroubkovi myslet co chci, ale ani jeden z nich by nepředhazoval své ministry novinářům s veřejností jako vepře na porážku. Nejedná se přitom o prvního člena kabinetu, kterého se Babiš rozhodl pro (své) vyšší dobro poslat do věčných lovišť. Vojtěch se může postavit mezi bývalé kolegy Novákovou, Šlechtovou, Kremlíka, Stropnického, Pelikána nebo Ťoka. Prototypy expertů, kteří byli tak expertní, až se jednou dozvěděli, že už to nechtějí dělat a většina z nich dnes s minulostí nechce mít nic společného.

Naděje na změnu a odpovědné řízení vlády je však v nedohlednu. Dokud hnutí bude Babiš a Babiš bude hnutí, respektive vláda, jsem skeptický. No a jméno nového ministra? Karel Havlíček musel dnes ráno jistě vstávat s potem na čele. Ale nebojme se, nový ministr bude drsný chlap, který si svůj názor prosadí. „Dámy a páni, připravtě sa, přichádza plukovník Prymule.“

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím