• Demonstrace v dubnu 2019 v Brně

Komentář: A komu tými demonstracami prospějete, čo?

Autor |2019-11-02T12:43:08+01:0024. června, 2019|Politika|

A jak jste trávili tento víkend vy? Jistě si leckdo z udělal výlet na nějaký koncert. Nepochybuji pak, že velká část se vydala na ten největší – na koncert na pražské Letné, již památně nazývaný dle slov jejich hlavní hvězdy, „Venku je hezky“. Bohužel hlavní hvězda se neukázala, a tak šli všichni za tři hodiny, prokládané nějakým tím mluveným slovem nebo písničkou zpovykaného písničkáře, zase domů. Kdo ale na akci vydělal? Dramaturgové. Konkrétně dramaturgické týmy televizí Seznam a ČT. O program na minimálně polovinu odpoledne bylo postaráno. Prostě skupinu lidí (říkejme jí třeba A) pošleme na Letnou, pár odborníků si pozveme do studia a ti budou do záběrů skupiny A mluvit (ČT24). Nebo ještě lépe, necháme lidi ze skupiny A mluvit s lidmi na místě (Seznam).

Pláň na Letné včera hostila přehlídku lidí, kteří si stojí za svým názorem. Lidí, kteří mají jasné požadavky. Lidí, kteří nemají šanci vyhrát. Nebo alespoň ne teď a tady. Dokonce jde o lidi, kteří svým výrazným protestem rozevírají pomyslné nůžky mezi příznivci a odpůrci Andreje Babiše, Miloše Zemana, Marie Benešové a já nevím, koho ještě. Zároveň v jejich rukou ale leží obrovská naděje. Obrovská síla demonstrací pořádaných v klidu a míru totiž není v tom, že by Andrej Babiš (nebo jakýkoliv jiný premiér, nemyslím tím teď nic osobního) odstoupil jen a pouze na základě výkřiků a hesel skandujících dvou procent obyvatel země. Je v tom, že se nedají přehlédnout. A s tím souvisí i již zmíněná mediální pokrytí. Demonstrace v televizi, demonstrace ve většině novin… už se bojím otevřít lednici.

Lidé jsou od přírody tvorové zvědaví, kteří i přes základní lenost mají potřebu objevovat a dělat si ve věcech jasno, což je nesmírně důležité. Je mi celkem jedno, co si kdo o demonstraci myslí, zajímá mě spíš, proč si to myslí a na základě jakých argumentů si to myslí. Ten, kdo jde na demonstraci, protože se mu nechtělo sedět doma a protože ho přemluvil známý se slovy „Bude sranda“, pro mě není o nic angažovanější a už vůbec ne lepší než babička, která nechápe, proč se tomu hodnému pánovi ze Slovenska tolik lidí směje a proč jsou na něj zlí.

Cílem demonstrací by nemělo být svržení vlády, ale tvorba argumentů a názorů. Nebo k ní dát alespoň příležitost. Takové dění by mělo být tím bodem, od kdy se každý začne zajímat, o co vlastně jde, a ať už se přikloní na jakoukoliv stranu, jeho názor by měl být respektován. Nebojím se říct, že diskuze na toto téma už by měly konečně přejít i do škol. Střední školy v hodinách společenských věd zoufale soutěží v tom, která naučí žáky víc jmen slavných filosofů a sociologů nazpaměť, ale na moderovanou, férovou a argumentovanou diskuzi o společenských tématech se zapomíná. A to mi dokonce i u některých „demokratů až za hrob“ trochu chybí. Je totiž otázka, čí hrob mají na mysli. Začíná mi připadat, že svůj ne.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím