Glosa: Velikonoce

Autor |2019-04-25T09:08:19+02:0022. dubna, 2019|Sloupky|

Ať už se na svátky jara díváme z náboženského, filozofického nebo konzumního úhlu pohledu, je jasné, že jsou důležité. S každým takovým svátkem se pojí ve všech kulturách jisté tradice. Když dodržujeme tradice utvrzujeme sebe i okolí v tom, že svět je takový, jaký by být měl. To ale neznamená, že na Bílou sobotu stále třeseme stromy aby byla příští rok pořádná úroda, jako to dělávali naši předkové. Podobné zvyky se ale spíše blíží dávným pohanským rituálům. Spousta lidí si stěžuje, že dnes se vytrácí původní smysl tohoto největšího křesťanského svátku. Velikonoce jsou připomínka Ježíšova zmrtvýchvstání. Zázrak, kolem kterého se vedou dohady už dva tisíce let. Jak se slaví Velikonoce v době, kdy na zázraky věří už jen málokdo?

Stejně jako Vánoce, ani Velikonoce neušly velké komercionalizaci. Už od konce ledna se na nás v supermarketech smějí žlutá kuřátka či roztomilí ušáci. Je tu ale jeden velký rozdíl. Neočekává se, že budeme vymýšlet (a kupovat) dárky. Aspoň ne ty materiální. Velikonoce jsou ideální k tomu, abychom je strávili s rodinou a přáteli. Velký pátek je oficiálně státní svátek a na Velikonoční pondělí jsou navíc zavřené obchody. Svátky by se neměly proměnit v boží hody marketingu.

Namísto do obchodu si vyražme raději na procházku. Zatímco o Vánocích sníme o sněhu, o Velikonocích bychom raději sníh neodhazovali. Letos se to podařilo. Jen je smůla, že letošní jaro je tak nadprůměrně suché. Po Suchém únoru totiž následoval i suchý březen a duben to moc nezachraňuje. Jedna staročeská pranostika říká, že je-li na Neděli velikonoční jasno, bude laciné máslo. Jasno bylo. Uvidíme, co na to Madeta.

Ale co, tráva se zatím zelená. Zelená je tráva i v přeneseném významu. Snad jen nedopatřením se brněnská akce Zahulíme Svoboďák nepodařila naplánovat na Zelený čtvrtek, nýbrž připadla na Velký pátek a Bílou sobotu. Každopádně doufám, že zúčastnění měli skutečně veselé Velikonoce.

Doufám taky, že jste Velikonoce prožili tak, jak jste chtěli. A pokud je vám líto, že už skončily, nevěšte hlavu. Za chvíli tu budou májové svátky, které letos připadají na středu.

 

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím