Glosa: Vánoční trhy jako přehlídka nevkusu

Autor |2019-11-30T16:13:44+01:0029. listopadu, 2019|Sloupky|

Blíží se advent, čas Vánoc, a s ním i všemi oblíbené vánoční trhy. Náměstí po celém Česku se zaplní dřevěnými stánky vkusně ozdobenými asi třiceti barevnými baňkami, světýlky a jmelím. Člověk občas zahlédne postavičku Santy Clause visícího ze žebříčku a někdy třeba tradiční pletené skřítky, kterým nejde vidět do obličeje. Jak tradiční a české.

Kde není Santa nebo skřítek, tam můžeme vidět tradiční česká řemesla – vaření, pečení, smažení a uzení. Stánků s  jídlem nebo tradičním vánočním svařákem rok od roku přibývá a z trhů, které dříve nabízely převážně řemeslné výrobky nebo drobnosti pod stromeček, se dnes stává přehlídka jídla a pití.

V případě, že si lidé vyberou jeden z tisice možných druhů svařeného vína a posilní se tradičními českými trdelníky s ještě tradičnější českou Nutellou, mohou si v klidu vychutnat program připravený pořadateli pro navození pravé vánoční nálady. Program je různorodý a každý si vybere to své. Křesťanská kapela, jež navodí dobrou náladu přeříkáním veršů z Bible a upozorní, že jsme to my, za které Ježíš trpěl. Pěvecké vystoupení dětí z mateřské školy z Horní Dolní, při němž dvě děti spadnou z pódia, jedno se rozbrečí a ostatní celou dobu jen mohutně mávají maminkám, které stojí pod pódiem a pláčou dojetím. Díky pokusu o show stand-up komika, který humor zapomněl v minulém století, si lidé mohou beze strachu dojít pro další občerstvení, aniž by o něco přišli. Také se mohou přichystat na závěr programu, jenž nabízí koncert slavné české kapely, o které nikdo nikdy neslyšel a po jejímž vystoupení všichni doufají, že už také nikdy nikdo neuslyší.

Cestou z trhů se naskýtá možnost navštívit jeden zapadlý malý stánek s vykrajovátky na cukroví ve tvaru šroubováku, nebo ručně vyrobenými veganskými kartáčky na zuby a pak už jen hurá domů. Vánoční trhy nás rok od roku dokáží překvapit svojí originalitou. Je tedy otázkou, kde jsou hranice tradiční vánoční přeplácanosti a nevkusu.

O autorovi:

Prý jsem často nad věcí a moc mluvím. Život se prostě nemá brát tak vážně a je potřeba toho hodně říct. K tomu si ještě občas zazpívám a čas od času i něco napíšu.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím