Glosa: Tak už i Lentilky. Svět není, co býval

Autor |2020-10-17T17:26:08+02:0015. října, 2020|Sloupky|

Baťu, Čapka i Masaryka přežily legendární české Lentilky. Nebo spíš bývalé české Lentilky. Naše čokoládová vzpomínka na dětství se totiž, jako spousta dalších ikonických výrobků, mění a příští generace dětí bude možná rodiče prosit o jisté Smarties a na chleba si namaže pouze pomazánkové. Máslo? Ne.

Vzít jednu. Krátce olíznout jazykem, aby ztratila barvu. Křup! Mmm. A následuje veškerý zbytek balení najednou. Klasický postup kamarádů při konzumaci Lentilek na základní škole. Sladké jako cumel. Teď se ale výroba Lentilek přesouvá za hranice do německého Hamburku, kde v nich ubyde cukru a přibyde čokolády. Prý, aby se sladily s jakýmisi Smarties. Změna receptury je možná prvním krokem. Potom se ani nenadáme a už budeme místo Lentilek kupovat právě Smarties. Zdá se to jako drobnost, ale Lentilky jsou jen nejnovějším článkem řetězce přeměny, kterou zažíváme. Nakonec už ani to pivo nebudeme mít svoje a bude se jmenovat jinak.

Naše investigativní skupina zanořila nos hluboko do problematiky výroby a názvů potravin a nestačila se divit. Opavia piškoty. Každý ví, že jsou z Opavy. Lež! Opavské piškoty jsou už pět let polskými piškoty, kdy je na severovýchod přesunula společnost Mondeleez, pod níž Opavia spadá. Znojemské okurky, klasika. Jaké jiné jsou víc tradičními, než Znojmia? Chyba! Jsou z Bzence, protože je firma Hamé přesunula. Mění se složení, mění se města výroby a nelze nevidět další možný krok – změnu názvu. Příkladem budiž osm let starý spor o pomazánkové máslo. Nic podobného už neexistuje, protože podle Evropského soudního dvoru, že ono „máslo“ má nízký obsah mléčného tuku. Kupujeme tak jen „pomazánkové“.

Menší změny už jsme si tedy odbyli a je na čase připravit se na staré klasiky v novém kabátku. Opavia budou Polonia, Znojmia zase Bzencia. A pokud Letnilkám nevyjdou Smarties, navrhuji opět změnit složení i tvar a začít dělat malé sladké hamburgery, nebo přejít do jiného odvětví a vsadit na šunkové burky à la Lady Gaga. V obou případech se mohou jmenovat Hamburky. No a proč skončit u nich, že? Z Tatranek se stanou Alpenky, až přesunou výrobu o hory vedle. Esíčka zase zamíří na západ a inspirují se z historie – Esesíčka. U čtverečků Koka naopak není potřeba měnit místo výroby, jen název, aby ladil s kulturním zázemím. Proto očekávejme konec názvu Koka a začátek nových Pervi, jež mnohem víc ladí s prostředím výroby. A když už Opavii inspiruji, z prodejního hlediska bych rovněž změnil Disko, které už dávno netáhne, a rozšířil jej na Dechovku a Techno. Čokoládové Dechovky pro staré a nekonvenční vanilkové Techna pro mládež.

Tradice je mrtvá, změna je život! V dnešní ukvapené době názvy po pár letech omrzí. Tak proč se změnou zbytečně čekat? Lentilky jsou nuda!

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím