Glosa: Studium má člověka bavit. Na zbytku nezáleží

Autor |2020-05-16T17:30:08+02:0015. května, 2020|Sloupky|

Na vysokých školách dnes už může člověk studovat ledacos. Od medicíny přes jazyky až po akvaristiku nebo genderová studia. Oborů je na výběr požehnaně, což společnost vede k bouřlivým debatám. Nemají mladí zbytečně moc možností? Vždyť si to ani nezaslouží! A polovina toho je stejně úplně k ničemu. Je tomu ale skutečně tak?

Před pár týdny se na dveřích mé fakulty objevil papír s nápisem: „Průměrné IQ studentů této fakulty je 63,15 %.“ A co že to vlastně studuji? Modří už vědí, jedná se o dva humanitní obory na Fakultě sociálních studií v Brně. Za dva roky studia můžu konstatovat, že podobně trapných vtípků a komentářů jsem slyšela víc, než bych si kdy dokázala představit. Už se z toho stala taková klasika. Stejně jako člověk ví, že na konci každého semestru přijde zkouškové, ví také, že si v jeho průběhu minimálně třikrát vyslechne, jak je jeho vzdělání úplně zbytečné.

Sama mám výhrady k některým oborům (nejen) na naší fakultě. Vždycky přiznám, že doktor je důležitější než vystudovaný odborník na gender nebo mezinárodní vztahy. Druhé zmíněné studuji taky, aby někdo neřekl. Názvy určitých oborů jsem dokonce doteď nepochopila a občas mám pocit, že je nechápou ani samotní studenti. Veřejná a sociální politika a lidské zdroje? Prosím? To než vyslovím, je ze mě minimálně magistr.

Na světě existuje spousta zdánlivě zbytečných oborů, ale kupodivu má každý z nich svoje zastánce. Skutečně existují lidi, co studují akvaristiku, zpracování dřeva nebo třeba už zmiňované gendery. A skutečně existují lidi, kteří svůj obor hájí zuby nehty před těmi, kteří se jim vysmívají. Protože je prostě neuvěřitelně baví. A tak to má být.

Zapomeňme teď na chvíli na užitečnost jednotlivých oborů. Radši se zaměřme na fakt, že ať už má člověk diplom z jakékoli školy a jakéhokoli odvětví, minimálně tři roky na něm soustavně pracoval. Dokázal se motivovat natolik, aby studium dokončil. Na zmíněném principu je také založená ekonomie práce, nebo mi to alespoň vyprávěl kamarád, já totiž ekonomii nestuduji. Vysokoškoláci neberou lepší plat pro konkrétní obor, který vystudovali. Berou lepší plat proto, že vůbec něco vystudovat zvládli, že dokázali průběžně prokazovat jakési úsilí.

Ať už člověk studuje cokoli, vlastně na tom zase tolik nezáleží. Vzdělání je samoúčelné. Je mi jedno, čím kultivuji svůj mozek, hlavně, že ho kultivuji. Tak si vy, kteří příště zase vyrazíte lepit posměšné papíry na zdi naší fakulty, zkuste přečíst třeba nějakou chytrou knihu. Místo posměšků se zkuste vzdělávat. Možná zjistíte, že IQ se neměří v procentech. Možná taky dospějete k názoru, že ačkoli nás jednou nečeká zachraňování lidských životů, staneme se důležitými v jiných sférách. A i kdyby náhodou ne, minimálně nás to studium bavilo. To můžu, jako hrdá studentka žurnalistiky a mezinárodních vztahů, rozhodně potvrdit.

O autorovi:

Na světě existují přesně dvě věci, které alespoň trochu umím- společenský tanec a psaní. Na druhou stranu je jich taky spousta, co nezvládám. Třeba být aspoň chvilku zticha. Baví mě lidi, večery, co se protáhnou až do rána, a život sám o sobě. Koneckonců, beru si od něj jen to, co chci. A pokaždé to stojí za to.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím