• Starý dobrý časy. Foto: Tim Green.

Glosa: Starý dobrý časy

Autor |2019-03-22T18:25:27+01:0015. března, 2019|Sloupky|

Všichni to známe: „To za mého mládí bylo lépe.“ Ale bylo to opravdu lepší? Bylo nebe modřejší, tráva zelenější a život hezčí? Ne. Pravda je taková, že svět se pořád mění. Nebyl lepší dřív a nebude lepší ani potom. Bude jiný.

Babičkám a dědečkům samozřejmě připadá, že je dnes všechno špatně. Má to jeden prostý důvod – vzpomínky. Osmdesátiletá Boženka bude logicky raději vzpomínat na dobu, kdy měla zdravé vlasy, krásnou postavu a užívala si s přáteli než na dobu, kdy sotva vyjde schody, nevystačí s důchodem a každý den do sebe lupe tabletky. Stejné to je i s jejím manželem Josefem, který už nemůže svobodně hýbat kyčlemi jako kdysi a místo holek loví zuby z polívky. Je to začarovaný kruh. Staří hledí zpět a mladí zase dopředu. Malý Honzík nadšeně čeká na vousy, Anička zase na prsa. A nikdo není spokojený dnes.

Osobně si myslím, že dnešní doba je báječná. Člověk může svobodně postavit hnízdo pro čápy, třešně rostou na každém rohu, chov králíků je v módě, teplota pořád stoupá a Nickelback už nejsou populární. Co víc si přát, že? Tolik věcí by mohlo být horších. Oproti minulosti dnes válčíme jen slovně a potají. A pokud slovy zrovna nenabíjíme ústa, můžeme svobodně vyjadřovat svoje názory. Nebo můžeme svoje názory pokládat za pravdu a rozšiřovat je mezi ostatní, kteří jim uvěří, protože dnes nikdo nekontroluje, co pravda je a co není. A pokud jsme v tom opravdu dobří, uvěří vám třeba o něco málo víc než půl milionu lidí. Zkrátka se nemáme špatně.

Něco na těch starých dobrých časech ale přece jenom bylo. A to i přesto, že Nickelback byli nějakou dobu populární. První republika, Live Aid koncert, první člověk na Měsíci už se taky nezopakuje, a neexistoval internet a sociální sítě. To sice znamenalo složitější komunikaci se vzdálenými přáteli, ale zároveň udržení svého soukromí. Parafrázuji-li svého oblíbeného boxera Jaroslava Foldynu: Když byl člověk blbec tehdy, byl blbec pro svůj okruh známých, když je blbec teď, ví to celá společnost. Na druhou stranu je dnes například nejlepší možnost sledovat bohaté sourozence a jejich dětí na západě, severozápadě, svatozápadě nebo chicagozápadě. Jestli vám tohle nestačí můžete sledovat i jejich rodičovské duo matka-otec, později vyměněné za neméně zajímavé duo matka-matka. A pokud nedržíte krok, nic si z toho nedělejte. Kardashianovi nejsou pro všechny.

Současnost je prostě skvělá. Možná proto, že jsem mladý, možná proto, že nemám dost vzpomínek. Za šedesát let, až budeme mít věci, které si dnes ještě nedokážeme ani představit a na světě bude – doufejme – pořád stejně krásně, budu i já sotva chodit o berli a vzpomínat na ty starý dobrý časy.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím