• Rozmarné léto. Foto: armennano.

Glosa: Rozmarné jaro

Autor |2019-03-22T18:23:39+01:0020. března, 2019|Sloupky|

Rozmarné nemusí být jen léto, rozmarnost totiž kvete hlavně na jaře. V letním dusnu už jen usychá. A letos? Letos to vypadá na obzvlášť svěží sezónu.

Nic na světě není jisté, ale že se bude ještě dlouho v médiích řešit Brexit, to je celkem tutovka. Který z názvů Shakespearových her bude nakonec nejlepším shrnutím celého procesu? Osobně mám několik kandidátů: buď se nedočkáme konce Komedie omylů nebo dojdou představitelé Velké Británie a EU ke kompromisu a bude to Něco za něco. Já jsem však věčná optimistka, takže jakkoli to dopadne, snad Dobrý konec vše napraví.

A u Británie bych se ještě zdržela: vévodkyně Meghan bude za chvíli rodit. Sázkové kanceláře a bulvární média na tuto událost s napětím čekají. Škoda, že v Česku šlechtu už oficiálně nemáme. Jediným VIP porodem z poslední doby je nejspíš narození potomka středočeské hejtmanky Pokorné Jermanové. Ale zase tu máme třeba Karlu Šlechtovou. A Karla Šlechtová má facebook. Politická reprezentace se vůbec nějak probouzí ze zimního spánku a mně se zdá, že pánové Jaroslav Faltýnek, Václav Klaus mladší (i starší) spolu s Lubomírem Volným museli upéct nějaký ďábelský plán s Tondou Blaníkem.

Politici ale úplně opomíjejí fakt, že se Česko bude vbrzku potýkat s migrační vlnou. Havrani odlétají na sever, aby si užili léto v nějaké víc hygge zemi, čápi se vracejí, aby si tu žili ve svých hnízdech na vysoké noze. A dobří holubi se samozřejmě nejen vracejí, oni se pro jistotu ani moc nevzdalují. Velice pravděpodobně se nevzdalují ani od vašeho okenního parapetu. (Hop, hop. Upřený pohled oranžového oka. Hop. Frrr. A zas znova.)

Na jaře je ale fajn i spousta jiných věcí. Tak třeba pomalu končí období, kdy se člověk musí rozhodovat, zda je pro životní prostředí větší zátěž kedlubna z Itálie či paprika ze Španělska. Samozřejmě, že ty budou ležet v regálech pořád, ale začnou se objevovat i české alternativy. A to nejen pro patrioty. Jen opatrně na venkovních trzích, kde nakupuje člověk v dobré víře, že podporuje domácí zemědělce. Italské kedlubny číhají i v nabídce stánkařů, jen jsou lépe maskované.

Zatím nejlepší zprávou letošního předjaří je pro mě pravděpodobně spuštění Denního chleba. A proto vám chci závěrem předat několik pekařských mouder, ke kterým mě právě Denní chleba inspiroval:

  • S nikým se moc nemažte.
  • A nejlíp se kyne doma za pecí – raději vyrazte ven. Třeba si i opálíte kůrku na jarním slunci.

Tak vykročte do jara tou správnou nohou.

O autorovi:

Ráda píšu nevážně o "druhořadých" tématech. Přesto pro mě psaní znamená velkou zodpovědnost. Nesnáším prázdné moralizování a sudoku, ale miluju nadsázku a křížovky. Taky jsem – a to se málo ví – celoživotní bojovnice za práva introvertů.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím