• Proč Den otců zaostává za Dnem matek? Foto: Pxhere.

Glosa: Proč Den otců zaostává za Dnem matek?

Autor |2019-06-19T11:56:27+02:0017. června, 2019|Sloupky|

V neděli jsme slavili Den otců. Kolik z vás to ví? Nebo ještě lepší otázka: Kolik z vás ho slaví? A nemyslím tím letmé „Všechno nejlepší, táto,“ mám na mysli blahopřání, příjemně strávené společné chvíle a klíčky od nového bavoráka. Dobře, bavoráka jsem tam přidal, ale myšlenka zůstává stejná. Zatímco Den matek se těší velké oblibě, na otce trochu zapomínáme.

Je to logické. Den matek se poprvé oficiálně slavil v roce 1914. Den otců až v roce 1966, čímž hned na začátku ztratil padesát let. Jediná možnost, jak trochu vyrovnat toto manko, je stanovit pevné datum. Den matek je druhou květnovou neděli a Den otců třetí červnovou neděli. Věřím, že kdyby se posunul například na 18. června, mělo by to pozitivní vliv na ztrátu popularity. A nemusí to být mnou navrhované datum, k mání je jich spousta. Případně se dají nahradit i ty méně důležité svátky jako je Svátek sousedů, Světový den pošty nebo Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Zaprvé, kdo má rád svoje sousedy? Zadruhé, balíčky stejně nechodí včas, tak proč to oslavovat? A zatřetí, kdo by chtěl mít Alzheimerovu chorobu? Otec je potřeba, choroba ne.

Vraťme se ale k vzniku. Proč vznikl tak pozdě? Proč si už při prvních oslavách Dne matek neřekli, že by to chtělo i druhého rodiče? Odpovědí jsou prsa a vagína. Ne, nekamenujte mě. Prosím. Jde o mléčné žlázy a dělohu. Dítě se devět měsíců vyvíjí a roste přímo v matčině břiše. Způsobuje hormonální změny, kila navíc a bolesti zad. I přesto, že problémy zažijí také ostatní, kteří při nevědomosti riskují solidní urážku dotazem na těhotenství (věřte, že se nechcete splést a zeptat se ženy, která není těhotná, kdy má termín nebo jak se bude malý jmenovat), matky toho dělají nejvíc. A jako kdyby nestačilo nosit své dítě tři čtvrtě roku s sebou, potom ho budou ještě déle kojit. Na jednu stranu se ženám s touhou po větších prsou splní sen, na druhou stranu je to ve spojení s výchovou mnohem důležitější úkol. Dítě si tak k matce vytvoří silnější pouto než k otci. Pánové, nehažme ale flintu do žita.

Ano, po té příjemné části nás devět měsíců více méně nic netrápí. Ano, bradavky máme leda tak na obtíž. Avšak role muže je důležitá. Zatímco matka potomka naučí lásce nebo zdvořilosti, muž ho naučí respektu či sebedůvěře. Navíc pokud je to syn, tak důležitost otce stoupá. Naučí ho jak pít, sportovat, pít a sportovat zároveň, jak se holit nebo řídit auto. Pokud je to dcera, naučí ji většinou, jací dokáží být kluci parchanti. Inspirován vlastní zkušeností.

Ať už dítě vychovává matka s otcem, matka s matkou nebo otec s otcem, pořád je ještě potřeba k prvotnímu zplození muž. A já věřím, že i pouhá produkce spermatu stojí za oslavu. Většina z nás bude jednou rodiči a budeme rádi, když nám děti poděkují za to, co jsme pro ně udělali. Nezapomínejme proto kromě matek také na otce. Potomkům to nic neudělá a je to potěší.

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím