• Mezinárodní a světové dny. Foto: tigerlily713, Pixabay.

Glosa: Není den jako Den

Autor |2019-10-17T18:52:13+02:0015. října, 2019|Sloupky|

Kdo by měl rád říjen? Zima je za rohem a léto už vážně skončilo. Člověk neví, jak teple se obléct, kvůli čemuž většinou dostane chřipku, nachladí se nebo ze všeho nejhůř – má rýmečku. Škola už začala, což je pracujícím jedno, a Vánoce zatím v nedohlednu. Přece jenom se ale dá na říjnu najít jedno velké plus. Mezinárodní a světové dny.

Desátý měsíc sice nemá víc kalendářních dnů než ostatní, za to vede v počtu oslavujících dnů. Těsně za ním je květen, ale ten je jinak příliš příjemný, takže nějaké dny nikoho nezajímají. Říjnové oslavy, a nejen ty říjnové, však mají jeden zásadní nedostatek – nemají řád. Možná ani tak není potřeba řád, jako chvilkové zamyšlení při volbě data pro ten či onen den. Zatímco dát Den lékařů a Den seniorů na jeden den byl naprosto geniální tah, poněvadž jsou obě skupiny neoddělitelně propojené, spousta dalších případů je kontroverzní. Třeba Den duševního zdraví hned po Dnu pošty pravděpodobně ocení akorát Češi, protože pokud jeden oslavuje poštu, zatímco druhému už dva týdny nepřišel balíček, vyplatí se dbát na duševní zdraví. Zároveň se obávám, že umístit Den mrtvice před Den spoření musel být nezamýšlený šotek. Větší smysl by dávalo pořadí otočit. Nevím o nikom, kdo by se díky spoření vzpamatoval z mrtvice. Za to když se člověk podívá na svůj účet a uvidí, že koupit si nové boty nebyl nejlepší nápad, dost možná ho takříkajíc klepne pepka.

V některých případech ani není nutné dívat se na ostatní dny. Zmást totiž může pouhý název. Den bíle hole připadající na dnešek nemá nic společného s golfem (který mě z nepochopitelného důvodu napadl jako první). Velký pozor by si pak měli dát lingvisté, protože už vůbec nesouvisí s pojmem „anal bleeching“, jenž radši nebudeme překládat. Dnešek slouží ke zvýšení povědomí o problémech nevidomých. Dalším příkladem, tentokrát už i pro neznalce angličtiny, je Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof. Přírodní katastrofy se jim neříká pro nic za nic. Člověk je totiž neovlivní. Ano, můžeme ovlivnit podnebí, přírodu a z toho potom plynou katastrofy, ale v tom případě by se měl spíš daný den jmenovat třeba Den Země. Ach tak, ten už je. Tak tedy Den životního prostředí. Taky? Co takhle Den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů? Když už je i ten, tak nevím.

Příkladů je spousta a prostoru málo. Jeden však musím zmínit – Světový den chleba. Denní chleba sice nemá nic společného se skutečným chlebem, avšak pořád s ním sdílíme jméno. Proto bereme jako naši povinnost 16. října vzdát tomuto majestátnímu kusu pečiva hold na jeho den s velkým „D“. I vy se k nám můžete přidat a společně slavit v pondělí 21. října na brněnském náměstí Svobody!

O autorovi:

Jsem extrovert i introvert. Miluju jazyky (jakože lingvistiku, duh). Mám specifický a značně černý humor. Ujíždím na karaoke. Vlastním spoustu knížek, které nečtu. Poslouchám všechno, jen ne rozkazy. Stereotyp je zlo, Bůh je mrtev, a taky jsem založil Denní chleba. To je asi tak všechno, co se sem vleze.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím