Glosa: Mufloni, trojboj a lejstra. Turistická sezóna začíná

Autor |2019-04-05T17:46:45+02:003. dubna, 2019|Sloupky|

Pojďme si to říct otevřeně. Když vidíte, že zámek otevírá v devět a zavírá v pět, znamená to, že máte přijít nejdřív v jedenáct a nejpozději ve tři odpoledne. Znáte takový ten pocit, když se na konci pracovní doby vidíte doma a víte, že těch posledních pár minut už nějak dáte? Když v tom dorazí nějaká nepříjemnost, která nesnese odkladu a vy víte, že tam zase zkejsnete minimálně další hodinu? Je mi to líto, ale to jste vy pět minut před termínem poslední prohlídky. Vy, když se se zbytkem rodinky a babičkou v zádech ženete k pokladně. A co dokáže vytočit ještě o něco víc, je vycházkový krok jako by se nechumelilo a následný údiv, proč sedm minut po začátku poslední prohlídky zlý idiot za pokladnou není z vašich migračních záměrů zrovna dvakrát na větvi.

Abychom si rozuměli, mám tu čest již několikátým rokem provázet na nestátním zámku a svou práci mám i přes to, co jsem napsal, rád. Poslední březnový víkend se pak pro některé turistické atrakce – včetně našeho zámku – stal první možnou příležitostí, kdy opět nechat ty, co o to stojí, nahlédnout bývalým zámeckým pánům pod ruce. A můžete mi věřit, že pro průvodce neexistuje hezčí pocit, než když si se skupinou „sedne“. Neskrývám, že to ale někdy bývá složité. Možná se to nezdá, ale průvodce často musí být tak trochu hercem. Na rozdíl od herců ale průvodce vstupuje do role jediné a neměnné – vtipný, vážný, sečtělý, ne moc přechytralý, vstřícný, nepodlézavý, stručný a upovídaný. Kupodivu čas od času s touto naprosto primitivní rolí mají někteří z nás problém.

Abyste si představili, jak takový den průměrného průvodce asi probíhá – než se přiřítí mufloni, shodí barák, otevře výběh, dělá kasu, píše lejstro (případně nahodí systém), zkásne muflony, nažene si je, bere trasu (někdy dá dvoj/troj/víceboj), zase dělá kasu a nahazuje barák. Nejzajímavější je asi víceboj. Takovou exkluzivní záležitost si totiž může dovolit jen průvodce, který provází po dvou a více trasách. Zvládnout víceboj neznamená nic jiného, než projít všechny možné trasy v jeden den. Průvodci se pak mohou předhánět, kolik takových vícebojů za den zvládnou. Kdo vyhraje, se stává samozřejmě králem/královnou. Otevřít výběh muflonům pak musí každý, protože mufloni (= návštěvníci) jinak zmateně pobíhají po nádvoří a u prvního zaměstnance, kterého potkají, se dožadují alternativního vstupu do zahrady, parku nebo na jiné otevřené prostranství, které by dle jejich názoru mělo být přístupné a není.

Kdo z vás se zvládl pročíst až sem a nerozepsat se do komentáře, jaká jsem namyšlená nula, tomu děkuji a samozřejmě vše píšu s určitým nadhledem. Doufám, že i vy to vnímáte stejně. Jak vlastně zabránit tomu, aby si průvodci přestali z lidí dělat stádo? O tom třeba příště.

O autorovi:

Studuji politologii, ale touha být novinářem někde v hloubi duše zůstala, jelikož žurnalistiku mám vystudovanou. Nejčastěji sice píšu o politice, ale jak už to tak bývá, řekněte mi, co vás trápí, a já si na to udělám názor. Říká se, že není víc, než když studujete nebo v práci děláte, co vás baví. Mám to štěstí, že znám obojí. A to hlavně díky vám - čtenářům. Bez vás by to fakt nebylo ono! ‘Lidé, čtěte!’ praví slavná věta. ‘Čtěte Denní chleba!’ dovolím si dodat.

Napsat komentář

Při prohlížení těchto internetových stránek zpracovává dennichleba.cz Vaše osobní údaje, včetně cookies, za účelem hodnocení návštěvnosti webu a tvorby souvisejících statistik. Souhlasím